Aymet Yazılım Sektörel Çözümler-Tekstil Seri Numarası Takibi

 

Ticari işletmeler satışlarını yapmış olduğu ürün veya stoklarını farklı şekillerde takip etmektedirler. Bunlar ürün adı, kodu, renk veya beden gibi özelliklerdir. Firmalar bu takipleri sonucunda müşterilerine ürün temini, depolarında ürün bulundurma ve piyasadaki ürün tercihi hususunda güncel bir çalışma yapmış olurlar. Stok veya ürün takibindeki önemli bir konu stok veya ürünün seri numarası ile takip edilme yöntemidir. Tek bir tipte satışa sunulan veya benzer tiplerde satılıp içeriğinde farklı özellikler barındıran ürün ve stokların takipleri bu öğelere tanımlanacak seri numarası eklentisi ile yapılmaktadır. Hatta şu anda kullanmış olduğunuz bilgisayarın seri numarası size bir etiket vasıtasıyla tanımlanmıştır. Seri numarası özellikle garanti takibi ve arıza kaydı gibi satış sonrası işlemlerde önemli rol oynamaktadır.

Seri numarasının çok önemli olduğu bir sektörde şüphesiz tekstil sektörüdür. Tekstil sektöründe ürün çeşidinin devamlı değişmesinden ve müşterilerin ürün taleplerinde tek bir numara dizisi ile sorgulama esasından dolayı tercih edilmektedir. Tekstil sektöründe ürüne verilecek renk, beden, drop, model gibi ayrıntıların tek numara ile takip edilmesi üretici, alıcı, satıcı ve ayrıca müşteri hareketlerinde büyük bir kolaylık sağlayacaktır.

Aymet Yazılım Çözümleri sunmuş olduğu ön muhasebe ve muhasebe programlarında seri numarası ile takip konusunda önemli gelişmelere imza atmıştır. Aymet Kobi, Aymet Ticari Muhasebe ve Aymet Genel Muhasebe programlarının yanı sıra Aymet .Net programları ile ön muhasebe veya muhasebe yetkilisi ürünlerine ait stok kartlarını seri numarası ile alış satış yapabilmektedir. Ayrıca satış veya alış sonrası rapor sorgulamaları ile seri numaralı ürünlerin takibini raporlayabilmektedir.Yukarıda bahsetmiş olduğumuz biçimde çalışan ve Aymet Ticari Muhasebe ön muhasebe programını kullanmakta olan bir ön muhasebe yetkilisi müşterisi ürünü defosu veya hatası olduğunda veya aynı ürünün tekrar talebi gibi durumlarda Fatura Seri Numara Listesi Raporu ile sorgulayarak ürünün satışına dair fatura tarihi ve garanti durumuna aynı zamanda ürünü toptancısında aldığı diğer kod isim ve bilgilere ulaşabilecektir.

Aymet Kobi, Aymet Ticari Muhasebe ve Aymet Genel Muhasebe ön muhasebe ve muhasebe programlarında açılan stok kartının Seri Numarası Takibi alanının işaretlenmesi ile pratik bir şekilde kullanıma sunulan bu özellik alış ve satış faturalarında tanımlanan ürün veya stoklara Seri Numarası alanından ayrı bir pencere açılarak yapılmaktadır.

https://www.aymet.com.tr/haberigoster.aspx?p=123

Bir önceki yazımız olan Aymet Yazılım Sektörel Çözümler-Tekstil Çoklu Depo Takibi başlıklı makalemizde Aymet, aymet genel muhasebe ve aymet muhasebe programı hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir cevap yazın