Muhasebe Programı Firmalar İçin Neden Gereklidir ?

2-pp Muhasebe Nedir;

Muhasebe sisteminde bulunan iki farklı kayıt şekli vardır. ”Tek yönlü kayıt sistemi: Mali olayların bir kısmının muhasebe kayıtlarına gönderen muhasebe kayıt sistemidir. Tek yönlü kayıtı 2. sınıf işletmeler tutar. Çift yönlü kayıt sistemi: İşletmenin yapmış olduğu mali olayların iki taraftan da kayıt alındığı muhasebe kayıt sistemidir. Çift taraflı kayıtı 1. sınıf işletmeler tutmaktadır.

 

 

Ön Muhasebe;

Muhasebe kayıtları evraklar ile yapılır ve evraklar işletmeler tarafından düzenlenir, toparlanır. Kasa nakit hareketleri ve banka hesapları takip edilir. Alıcıların ve satıcıların durumu tetkik edilerek tahsilatlar kontrol altında tutulur. Bu nedenle bu işlemlerin durumunu takip edilmesine devamlı ihtiyaç duyulur. Genellikle patron ve çalışanları bu gibi işlemleri takip edecek zamanı bulamaz. İşletmelerde bu gibi durumlarda genellikle ön muhasebe tutmazlar ancak tutulmak istenirse de ön muhasebe elemanı alırlar.

Ön Muhasebe Neden Önemlidir?

Ön muhasebe tutulmayan bir firmaların kayıtları mali müşavir tarafından tutulur. Bu yapılan işlemler her gün düzenlenmez ve iş yerinde olmaz. Tüm evraklar ve işlemler her ay düzenli olarak mali müşavirlere teslim edilir, mali müşavirlerde her ay düzeni olarak işletmenin durumu hakkında işletmeye bilgi verir. Bu nedenle firmalar istedikleri zaman işletmesinin durumunu bilemez. Bilemediği için planlama ve iyi bir idare uygulayamaz. Fakat iyi bir ön muhasebe ile firmaların günlük olarak değil istediğiniz an, nakit durumunuza, banka hesaplarındaki durumlarınız, zamanı gelmiş tahsilatlarınızı, gecikmiş alacaklarınızı, müşteri ve tedarikçilerimizi, gelir-gider dengesini görebilir, inceleyebilir ve duruma göre planlı bir şekilde hareket edebilir.

Ön Muhasebe programı;

Ön muhasebe tutulmak istendiğinde genellikle; kolayca el ile kayıt yaparak, Excel programlarını kullanarak veya muhasebe programları kullanılarak tutulur. Ama bir firmanın bu işlemlere vakit ayırması gerçekten zor bir durum. Excel ile kayıt yapmak iyi bir Excel bilgisine sahip olmak gerekir. Muhasebe programı kullanacak iseniz hem muhasebe bilginizin olması hem de program için bir maliyet gerektirir.

1-pp

Ve Karşımıza Ön Muhasebe Kayıtlarını Hızlı Ve Kolayca Tutmanıza Yardımcı Olacak Bir Program;

Aymet Muhasebe programı ile tam entegre çalışan ve doğrudan muhasebe programı üzerinden yönetilebilen E-Ticaret programı, Mobil cihazlar üzerinden muhasebe hareketlerini her yerden online takip edebilmeyi sağlayan mobil raporlama yazılımı ve Muhasebe programı ile entegre çalışan Hızlı Satış ve Perakende programı gibi bir çok farklı ürünü sizler için geliştiriyor.

 

 

Aymet Programının Özellikleri Şu Şekilde;

  • Hızlı Cari Stok Ve Fatura Raporu
  • Gelir Gider, Borç, Alacak, Stok, Maliyet Ve Tahsilatlarla İlgili Doğru Bilgilere Ulaşım
  • Barkod Okuyucularla Otomatik Olarak Hızlı Stok Sayımı Yapılabilmesi
  • Set oluşturma (Basit Üretim)
  • Barkod Üretme Ve Yazdırma
  • Satışlarınız Sonucu Oluşan Kar Zarar Durumu Ve Kar Marjlarınızı Görebilme İmkanı
  • Çoklu Fiyat,Çoklu Döviz,Çoklu Depo Takibi
  • Şantiyeler Ve Şubeler Arası Online Bağlantı

Bir önceki yazımız olan Vergi Düzenlemesi Yeni Yılda Başlıyor başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Bir cevap yazın