Muhasebenin Temel Kavramları 1

Muhasebenin temel kavramları şunlardır: Sosyal sorumluluk kavramı, kişilik kavramı, işletmenin sürekliliği kavramı, dönemsellik kavramı, parayla ölçülme kavramı, maliyet esası kavramı, tarafsızlık ve belgelendirme kavramı, tutarlılık kavramı, tam açıklama kavramı, ihtiyatlılık kavramı, önemlilik kavramı, özün önceliği kavramı.

1.Sosyal sorumluluk kavramı, muhasebecinin üzerine düşen işlemleri yaparken tüm toplumun çıkarlarını gözetmesi gerekir. Bu işlemlerde toplum çıkarları doğrultusunda hareket edilir. Tarafsız, adaletli ve dürüst olmak gerekir.

2. Kişilik kavramı, muhasebede işletmenin hukuk karşısındaki kişiliğidir. Bu kişi işletme adına hareket eder ve gerçek kişilerle, tüzel kişiliği birbirinden ayırır.  İşletmenin tüm işleri bu kişi adına yönetilir. Bu kişiye tüzel kişilik de diyebiliriz.

3. İşletmenin sürekliliği kavramı, şirketlerin ne kadar süreceğinin kesin olmaması ve süresiz kabul edilmesidir. İşletmenin sahibinin ölmesiyle işletme bir başka kişiye devredilerek tüzel kişiliği devam eder. Böylelikle şirket hayatına devam etmiş olur.

Muhasebe işlemleri; ön muhasebe ve genel muhasebe olarak sınıflandırılır. Genel muhasebe ön muhasebeden daha kapsamlıdır. Muhasebenin işlemlerinin tamamına hâkim olabilmek için genel muhasebeyi bilmek gerekir. Genel muhasebe işlemleri için de bu kavramları bilmek gerekir. Günümüzde genel muhasebede işlemleri, genel muhasebe programı yardımıyla yapılmaktadır. Genel muhasebe programı muhasebecilerin, muhasebe ihtiyaçlarının hepsini karşılamaya çalışır. Fakat yine de genel muhasebe programlarının hepsi bu ihtiyaçları karşılayamaz. Aymet Genel Muhasebe programı diğer muhasebe programlarının karşılayamadığı ihtiyaçları da karşılar. Genel muhasebe özelliklerinin yanı sıra Online raporlama modülü ve E-Ticaret programı ile entegre çalışabilmesi Aymet Genel Muhasebe programını diğer genel muhasebe programlarından ayıran önemli özelliklerdir. Aymet Yazılım sahip olduğu muhasebe programları ile muhasebe sektöründeki ihtiyaçları karşılar. Aymet’ in ön muhasebe programları ise Aymet Kobi programı ve Aymet Ticari muhasebe programıdır. Aymet Yazılım bu sektördeki teknolojik gelişmelerin takipçisidir ve sağlam adımlarla yoluna devam etmektedir.

Bir önceki yazımız olan Genel Muhasebenin Ön Muhasebeden Farkı başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Bir cevap yazın