Aymet Yazılım Sektörel Çözümler –Gıda-3

market_resimleri

İSKONTO

Günümüzde alışverişlerimiz esnasında veya herhangi bir ürün reklamında indirim ibaresini eminim ki duymaktayız. İndirim diğer adı ile ıskonto belirli ürün veya ürün gruplarının kar marjının azaltılarak müşteriye daha cazip alım avantajı sağlamasıdır. Bu avantaj firma seçimine göre yüzde (%) veya (TL) olarak ilan edilebilir. Sektörlere göre indirim çeşitlilik gösterebilir. Mesela bir ürünün ilk etapta % 10 daha sonra %3 indirim uygulanmasına kademeli veya merdiven indirim olarak tanımlayabiliriz. Tek bir ürüne ait indirim, müşteriye özel indirim genel indirim seçenekleri de mevcut bildiğimiz indirim türlerindendir.

 

Aymet ön muhasebe programları bünyesindeki Aymet Kobi, Aymet Ticari Muhasebe ve Aymet Genel Muhasebe programları ile beraber Aymet Hızlı ve Aymet Hızlı Entegre ++ programları indirim konusunda müşterilerine geniş ve detaylı bir kullanım alanı sunar. Burada belirtmek gerekmemiz gereken bir husus, Aymet Hızlı ve Aymet Hızlı Entegre ++ programlarının hızlı ve perakende satış olması nedeni ile indirim özelliğini temel aşamalarda takip etmesi konusudur.

 

Aymet ön muhasebe programlarından herhangi birisini kullanan bir gıda işletmecisi indirim yapacağı müşterileri için hem stok kartından hem faturadan indirim yapabilmektedir. Üstelik bu indirimleri dilediği işlem seçiminden kademeli, genel ve ürün bazında yapmasıdır. Yetkili indirimi bir sefere mahsus yapmak istiyorsa düzenlemiş olduğu faturadan, ürünü tüm müşterilerinde indirime tâbi tutmak istiyorsa stok kartından güncelleyebilmektedir. Ayrıca Aymet yazılımlarına ait ön muhasebe programlarında kullanıcı oluşturmuş olduğu cari gruplarına da toptan indirim oranı belirleyemektedir. Örneğin; yetkili müşterilerini ön muhasebe programında NAKİT ÖDEME YAPAN CARİLER ve KREDİ KARTI ÖDEMESİ YAPAN CARİLER olarak iki gruba ayırmıştır. Burada nakit ödeme yapan carilerden herhangi bir banka komisyonu olmadığı için ürünlerin kar marjından düşülüp toptan olarak gruba indirim belirlenebilir. Bu aşamada belirtilen oran ilgili müşteriye ait her satış faturasında stok indirimi belirtmeksizin genel indirim olarak yansıyacaktır.

 

Aymet ön muhasebe programlarının indirim konusundaki ayrı ve güzel bir özelliği de yapılan indirim işlemlerinin satış faturası yazdırma ve rapor aşamalarında eksiksiz bir şekilde görüntüleyebilmesidir. Aymet ön muhasebe programlarında indirim ürün satırında % faturanın alt kuyruk bölümünde TL bazında gösterilebilir.

 

Yukarıda bahsetmiş olduğumuz özellikler bir çok firmanın kullanmış olduğu standart işlemlerdir. Bu işlemleri Aymet yazılım çözümleri profesyonel çözümler ile genişletmiş ve tüm kullanıcılarına sunmuştur.

https://www.aymet.com.tr/haberigoster.aspx?p=76

Bir önceki yazımız olan Aymet Yazılım Sektörel Çözümler – Gıda Sektörü İçin Sipariş İşlemleri ve Raporları başlıklı makalemizde aymet genel muhasebe ve Aymet Yazılım Sektörel Çözümler – Gıda Sektörü İçin Sipariş İşlemleri ve Raporları hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir cevap yazın