Aymet Yazılım Sektörel Çözümler-Tekstil Taksitlendirme

Piyasada ticari işletmeler satışlarını artırmak amacıyla bir çok yönteme başvurmaktadır. Bunları iskonto, promosyon, kampanya gibi sıralayabiliriz. Ticari işletmeler bahsetmiş olduğumuz yöntemlerden ziyade ayrıca taksitlendirme işlemleri ile de satışlarını hızlandırarak gelirlerini bu yöntemle kuvvetlendirmekte ve hem müşterisine kolaylık hem işletmesine nakit sabit planlı para akışı sağlamaktadır. Taksitlendirme işlemi farklı açılardan promosyon veya kampanya olarak da düşünülebilir. Burada peşin fiyatına taksit, taksit atlatma gibi kulağımıza pek yabancı gelmeyen yöntemler zaten kullanılmaktadır. Taksit işlemi satılan ürünün toplam ücretinin genel olarak aylara bölünerek tahsil edilme işlemidir. Günümüzde ticari işletmeler bu işlemleri bilgisayar ortamında muhasebe veya ön muhasebe yazılımları ya da defter gibi ortamlarda tutmaktadırlar.

Aymet Yazılım Çözümleri satışını yapmış olduğu ön muhasebe ve muhasebe yazılımlarından Aymet Kobi, Aymet Ticari Muhasebe, Aymet Genel Muhasebe programlarında firmaların taksitli işlemler düzenlemesini ve takibini sağlayacak modülleri müşterilerine sunmaktadır. Firmaların ön muhasebe veya muhasebe programı yetkilileri taksitlendirme modülünde müşterilerine yapmış olduğu taksitlendirebilir, taksit listesini müşteriye sunabilir, taksit ödeme işlemlerinde kolayca mevcut taksiti müşteri hesabından düşebilmektedir. Ayrıca Aymet Yazılımlarında firmanın müşterisine yapmış olduğu taksitle senet entegrasyon işlemi ile de senet haline dönüştürülüp yazıcıdan yazdırılabilmektedir.

Özellikle tekstil ve hazır giyim de rekabetin ön planda bulunduğu ülkemizde taksitli satış prensibi bu yöntemi tercih etmiş bir çok firmaya hız kazandırmıştır. Taksit modülü Aymet yazılımlarında oldukça kolay bir yöntemle kullanıcısına pratik bir biçimde sunulmuştur. Aymet Ticari Muhasebe programı kullanmakta olan firmanın ön muhasebe yetkilisi müşterisinin almış olduğu ürünleri fatura formunda girişini tamamladıktan sonra Ödeme Planı seçeneği ile taksitlendirmeyi kısa bir süre içerisinde taksit zaman aralığı, peşinat girişi, taksit başlangıcı gibi seçenekler ile ön izlemeli olarak yapabilmektedir. İşlem sonrasında ön muhasebe yetkilisi kayıt onayı verdiğinde hem müşterisine hem firmaya taksitlerin ve peşinat durumunun gösterildiği yazdırmaya hazır belge sunulmaktadır. Taksitlendirme işlemi sonrasında ön muhasebe yetkilisi müşterisine ait taksit işlemlerini artık cari modülünden Vadeli İşlemler seçiminden veya Makbuzlar bölümünden Tahsilat Makbuzu-Taksit bölümünden takip edebilecektir.

https://www.aymet.com.tr/haberigoster.aspx?p=120

Bir önceki yazımız olan Aymet Yazılım Sektörel Çözümler-Tekstil El Terminali başlıklı makalemizde Aymet, aymet genel muhasebe ve aymet muhasebe programı hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir cevap yazın