Çalışma İzni Verilen Suriyeli İşçilere Verilen Maaş Ne Kadar?

 Ülkemiz ’de çalışma izni verilen Suriyeli göçmenlere verilecek en az maaş  1.300 Türk Lirası verilecek.

 

 

 

 

Ak Parti Bursa Milletvekili Sayın Hüseyin Şahin, geçici koruma altındaki yabancıların istihdamının yasal zemine oturtulduğunu bildirdi. Bakanlar Kurulu’nca imzalanarak yürürlüğe giren yönetmelikle Ülkemiz ’de ki Suriyeli kişilere çalışma izni verildi. Suriyeliler, geçici koruma kimlik belgesine sahip olduktan 6 ay sonra bakanlığa çalışma izni için başvuru yapabilecek.

 

Türkiye Büyük Millet Meclisi Mili Savunma Komisyonu Başkan Vekili ve AK Parti Bursa Milletvekili Sayın Hüseyin Şahin, geçici koruma sağlanan Ülkemiz ’de ki yabancıların istihdamıyla ilgili oluşan sorunların yasal mevzuat alanında çözüme ulaşıldığını belirtti. Sayın Hüseyin Şahin, Suriye’deki iç savaş nedeniyle Ülkemiz ’de barınan Suriyelilerin, belirli şartlarda çalışmalarına izin verildiğini dile getirdi. Hüseyin Şahin, yabancılar ve Uluslararası Koruma Kanunu ile geçici Koruma Yönetmeliği’nin ilgili maddeleri alanında yeni yönetmelik hazırlandığını belirterek, Ülkemiz ’de geçici koruma sağlanan yabancıların çalıştırılmasına ilişkin düzenlemenin 11.01.2016 tarihinde Bakanlar Kurul tarafından kabul edilerek ve imzalanarak yürürlüğe girdiğini bildirdi.

 

Yönetmelik gereği, geçici koruma kimlik belgesi alan yabancıların, belge düzenleme tarihinden 6 ay sonra çalışma izni alabileceğini ifade eden Sayın Hüseyin Şahin, geçici koruma sağlanan yabancıların İçişleri Bakanlığı’nca ikametlerine izin verilen illerde çalışma için başvuru yapabileceklerini belirtti.

YÜZDE 10 KOTASI

Yönetmelikte geçici koruma sağlanan yabancıların çalıştırılabilmesi için işverenden belirli şartların yerine getirilmesinin istendiğine vurgu yapan AK Parti Bursa Milletvekili Hüseyin Şahin, “Çalışmalarına izin verilen yabancı işçi sayısı, işyerindeki Türk vatandaşı sayısının % 10’unu geçemeyecek. Fakat başvuru tarihi itibariyle, geriye dönük 4 haftalık süreçte, açık iş pozisyonunun kapatılamadığının işveren tarafından belgelenmesi halinde % 10 kotası uygulanmayacaktır.10 kişiden az eleman çalışan işyerlerinde ise en fazla bir kişi çalıştırılabilecek.

Bir önceki yazımız olan SGK Prim Desteklerini Kaçırmayın başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Bir cevap yazın