SGK Prim Desteklerini Kaçırmayın

 2011 senesinden itibaren uygulanan (SGK) Sosyal Güvenlik  Bakanlığı  prim desteğinin süresini 4 sene daha uzattı be  demek oluyor ki prim  süresi 2020 kadar devam edecek.  İstanbul’da belirli koşullarda alınan  işçiler için 5 puanlık  (SGK) Sosyal Güvenlik Bakanlığı prim teşvikiyle  beraber  sigorta primlerinin işverenin hisselerine ait toplamı İşsizlik    Sigortası Fonundan karşılanıyor.

Teşvik uygulamaları, hem istihdamın yükselmesi ve kayıt dışı istihdamın düşmesi bakımından ciddi önem taşıyor. Ayrıca 2004 senesinden itibaren (SGK) Sosyal Güvenlik Bakanlığı prim teşvikleri hem de farklı açılardan devam etmektedir. bu teşvikler sayesinde kayıt dışı istihdam yaklaşık % 51’lik rakamlardan % 35’şin altına düştü.

SÜRE DEĞİŞİYOR

6111 sayılı Torba kanunun teşvikten 18 yaşını geçmiş olmalı ve 29 yaşından küçük erkekler ile 18 yaşını geçmiş bayan sigortalılar belirlenmiş koşullardan yararlanamıyor. Çalışanın mesleki ve teknik eğitim veren orta veya yükseköğretim ya da İŞKUR’un derlediği işgücü yerleştirme kursunu bitirip belgede belirtilen meslek veya alanlarda işe alınan ve çalıştırılan olup olmaması, İŞKUR’a kayıtlı işsizlerden olup olmaması, gösterilen belgelere sonradan sahip olmasına göre faydalanma zamanları değişiklik gösteriyor.

‘PARDON’ YOK

İşe alınan kişinin aynı anda bir çok sigorta primi teşviki alanına gelmesi durumunda çalıştıranın bu işçiyi cari aya ilişkin aylık prim ve hizmet belgesinin derlediği zamana tercih yapacakları herhangi bir sigorta primi teşviki kapsamında ilgili kanun belgesinin numarasını seçmek suretiyle zaman içerisinde

(SGK) Sosyal Güvenlik Bakanlığı’na bildirmesi mümkün.

Aylık prim ve hizmet belgelerini tercih edilen sigorta primi teşvikine ilişkin kanun numarası seçmek suretiyle düzenleyip teşvikten yararlanıldıktan sonra, sigorta primi teşvikinin değiştirilmesi yönündeki talepleri SGK) Sosyal Güvenlik Bakanlığı işleme almıyor.

Bir önceki yazımız olan Yanan İşyerine Devlet Yardımı başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Bir cevap yazın