Ceza Oranları Yeni Vergi Düzenlemesi İle Düşüyor

vergi-borcuna-36-ay-taksit-imkani-h1468047703-a1fe7aHükümet, vergi sisteminde  esaslı değişikliklere gidiyor. Yetkililerin yaptığı açıklama ile vergide yapılacak olan değişiklikler şu şekilde;  Geriye dönük inceleme 3 yıla indirilecek tebligat ile değil davet sistemine geçilecek, incelemeler internet üzerinden online takip edilecek, ceza yükü  düşürülecek, pişmanlık ödemesi sistemi başlayacak.

Hükümet, ekonomideki eksikleri ve gelişmeleri dikkate alarak vergi sisteminde de esaslı değişiklikler yapılıyor. Beş yıllık vergi incelemeleri sonucu çok yüksek miktarda cezalarla karşı karşıya kalan  kişilerin yükleri hafifleyecek. Yapılan açıklama ile Maliye Bakanlığı’ nın  yürürlüğe girecek olan sisteminde, vergide ceza yükü  düşecek, şirketlerin eli rahatlayacak, geriye dönük vergi incelemeleri 5 yıldan 3 yıla azalacak, pişmanlık ödemesi sistemi uygulanacak. Yetkililerin yaptığı açıklamada, 2017 yılından itibaren gelecek yeni dönemlerde vergi incelemelerin 3 yıl’da tamamlanacağını belirterek, düzenleme şu andaki mevcut süreleri değiştirmeyecek, etkilemeyecek. Yeni  vergi sistemi ile, kira geliri elde eden ev sahipleri, konut kredisiyle ev alanlar ve iş adamlarını yakından ilgilendiren  mevzulardan önce  sorumlu olan kişi ile paylaşılacak. Eksiklikler  sorumlu kişiye iletilerek 15 günlük süre verilerek bu süre içerisinde ” Vergilerinizi 15 Gün İçerisinde Ödemenizi Yapın” denilecek. Düzenlemeye

İNTERNET ÜZERİNDEN TAKİP

Sorumlu olan kişiler vergi incelemelerinin hangi  durumda olduğunu internet üzerinden takip edilebilecek. Yeminli mali müşavir’in dileği üzerine incelemeler bitmeden önce denetim elemanından incelemenin durumuna ilişkin bilgi alabilecek. Vergi inceleme elemanından her türlü bilgiyi  dileme hakkına kavuşulacak.

TAKSİT FIRSATI GELİYOR

Vergi incelemelerinde  sorumlu olan kişinin geriye dönük üç yıllık karnesi çıkarılacak. Bu süre içerisinde vergisini düzenli ödeyenler için vergi indirimi fırsatı uygulanacak. Bu uygulama geriye dönük matrah artırımı talebi de gelmeyecek. Maliye, yeni dönemde vergisini düzenli ödeyen ancak işlerinin yolunda gitmemesi nedeniyle sıkıntıya giren  sorumlu kişiye yardım edecek. Mevcut uygulamadaki ertelemek yerine uzun süreli taksit seçenekleri, faiz alınmaması, teminat istenmemesi seçenekleri getirilecek.

KENDİNİ SAVUNMA HAKKI  SORUMLULARIN

Yetkililer, vergi kanunlarına göre geçmiş 5 yıl içerisindeki hesaplarının incelenebildiğini belirterek, 2016-2011 yılları arasında geriye dönük inceleme yapabiliyoruz. Bu da sorumlu olan kişi tarafından tedirginliğe yol açıyor. Hem sorumlu için ciddi anlamda geriye dönük belirsizliği ortadan kaldıracak ve maliye idaresi daha etkili bir denetim ortamını oluşturacak. Bu kadar sürede yapılan inceleme nedeniyle ciddi ölçülerde vergi ve cezalar çıkabiliyor. Artık üç yıl olsun ve sorumlu de kendini savunabilsin açıklamasını yaptı.

Bir önceki yazımız olan Matrah Artırmak İsteyen Patronları İlgilendiren Maddeler başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Bir cevap yazın