Matrah Artırmak İsteyen Patronları İlgilendiren Maddeler

on-muhasebede-bilinmesi-gerekenler-1Madde 1: Sorumlu olmadığınız lakin çeşitli sebeplerle getiri elde eden kişilerin durumu

2011-2015 yılları arasında elde edilen kazançlarınız var fakat değişik nedenlerle belirtmemişseniz Yasa içerisinde yer alan maddeler gereğince kazanç artırıma imkânınız vardır. Çok küçük bir ödemeyle kendinizi bu konudan mesul sayılmazsınız ve riskten kurtulma fırsatı geldi.

Madde 2:  Yurtdışı getirilerini bildirmeyenler

Dünya ülkelerinde getiri oranı, yatırım amaçlı yapılan alım ve satım kar dilimleri, komisyon, prim vb. kazanılan her türlü getiri ile ilgili riskinizi çok uygun bir ödeme karşılığı ortadan kaldırabilirsiniz. Ancak, dünyanın her yerinde,  elde edilen kâr Türkiye’de de tebliğ etmeye tabidir. Artık devletler birbirlerine bilgi aktarımı konusunda daha istekli ve daha aktif bir pozisyona geliyor.

Madde 3:  Sahibini bilinmeyen şirketlerin gelirleri

Bazı insanlar (vergi cenneti diye bilinen) ülkelerde şirket ortaklarının kimliği saklanan şirketler kurulabilmektedir. “Nede olsa ortaklığım saklı, kimliği belirlenemez, bende bunlardan elde edilen getirilerini Türkiye’de bildirmem gerekmez”, demeyin. Bu fırsatı değerlendirmenizi tavsiye ederiz.

Madde 4:  Bir yılda birden fazla veya üst üste iki yılda birer adet araç satmış olanlar

Mali Yönetim buna benzer çalışmaların ticari çalışmalar olduğunu gösteriyor ve cezalı hesaplanma yoluna gidebiliyor.

Madde 5:  Gayrimenkul satışında bulunanlar

Mali Yönetim böyle olaylarda ticari çalışmalar olarak değerlendirerek kâr ve KDV hesaplamaları yapabilir.

Madde 6: Yurt Dışındaki Bir Şirket Tarafından Maaş, Prim, Hisse, Kar Payı Vb. Getiri Elde Eden Beyaz Yakalılar

Yurt dışındaki bir şirketten yurt dışındaki banka hesabınıza göndereceğiniz miktarın Türkiye’de bildirmesi gerekmektedir. Bu kanun sayesinde çok uygun bir ödeme ile bu tür risklerin giderilmesine imkan sağlayacaktır.

Madde 7:  Türkiye’de yabancı bir İşletme adına çalışan yabancılar

Yabancı bir şirket’i temsil ederek Türkiye’ye gelip, bu çalışmaları karşılığı ödemelerini yurtdışındaki banka hesabına yapan çalışanların Türkiye’de maaş’ ını belirtilmesi ve Türkiye’de vergi ödemesi gerekebilmektedir.

Madde 8: Türkiye’de kazanılan komisyon, vasıta primi vb. Her türlü kazanç getiri

Türkiye Cumhuriyet’i vatandaşı olan ve Türkiye’de herhangi bir iş’den getiri elde eden herkesin bu gelirlerini belirtilmesi gerekmektedir.

 

İstisna olduğunu veya mesuliyet olmadığınız olarak düşünmeyin ödeme yapan İşletme tarafından gider pusulası ile belgelenen ve üzerinden stopaj yapılabilen ödemeler, ödemeyi alan kişi tarafından beyan edilmesi gereken ( örneğin; serbest meslek çalışanları ) bir getiri esasında olabilir. Kanunun şirket yetkilisi ve getiriyi elde eden kişi tarafından bu af’ı kanun çerçevesinde uygulanmasında fayda vardır.

Bir önceki yazımız olan Ortakların Sermaye Taahhüt Borçlarına Haciz Konulabilir başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Bir cevap yazın