Küçük ve Büyümekte Olan İşletmeleri Rahatlatacak Vergi Yasası Hazırlanıyor

resim_1359387276_2Küçük ve büyümekte olan firmalara yeni vergi düzenlemesi  geliyor. İçeriği hazırlanan ve yürürlüğe girecek olan vergi yasası ile küçük ve orta düzeyde olan firmalar için çok güvenilir bir yasa olacak. Türkiye ekonomisinin lideri olan KOBİ’lerin ödemelerinde problemler ve sorunlar yaşadığı dönemlerde gündeme gelen vergi düzenlemesinin önlem olduğunu belirten yetkililer, vergilerini düzenli olarak ödeyen KOBİ’ler için de “ adil vergi sistemi’ nin” uygulanması gerektiğini söyledi.

Piyasada işler azaldığında, bundan en çok finansal yapılar olan KOBİ’leri olumsuz düşündürüyor. Bu günlerde gündemde olan vergi affının birçok KOBİ için bir önlem olacağı açık. Yetkililerin yaptığı açıklama ile kamuoyunda vergi affı olarak bilinen “Kamunun Alacaklarının Yeniden Yapılandırılması İle İlgili Kanun Tasarısı” ile ilgili açıklamayı yapan yetkililer. Düzenleme ile vergi borçlarına yapılandırma getirilmesini memnuniyetle karşıladıklarını söyleyen yetkililer, özellikle ülkenin ekonomisinin direği olan KOBİ’lerin, yapılacak olan yeni tasarı ile rahatlayacaklarını ve eşit her tasarıyı konfederasyondan desteklerini açıkladı.

Başta dünyada yaşanan krizin gelişmekte olan ülkelere sıçramasının ağır sonuçlar ortaya koyabileceğini işaret ederken, işletmelerin kriz zamanlarında finansal olarak sıkıntı yaşadıklarını belirterek yetkililer şunları söyledi: “Piyasalarda işlerin durgunlaştığından, bundan en fazla finansal yapılar olan KOBİ’leri olumsuz etkiliyor. Geçtiğimiz dönemde, azaldığı, gerek büyüme, gerekse TL’nin değerinde görülen değişiklikler ve dünyadaki terör ve ekonomik krizin etkilerinin hala devam etmesi KOBİ’lerin mali sorumluluklarını yerine getirmesini zorlaştırdı. Hiçbir konuda kendisinin neden olmadığından dolayı  finansman sıkıntılara düşmüş, son dönemde yaşanan ve bizim dışımızda gelişen olumsuz ortam nedeniyle siparişleri iptal edilmiş, TL’nin değerindeki aşırı oynama nedeniyle zarar yapmış KOBİ’lerimiz bulunmaktadır.

Bir önceki yazımız olan İşçiye “Uzaktan Çalışma” Hakkı Geldi başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Bir cevap yazın