Memurlara Aile Yardımı

memurlara-aile-yardimiAile yardımı memurlara 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu gereğince yapılan bir ödemedir. Bahsi geçen kanuna göre bu yardım, memurun hangi durunda olursa olsun menfaat karşılığı çalışmayan yada herhangi bir sosyal güvenlik kuruluşundan aylık almayan eşi ve çocukları için belli tutarlarda ödenmekte.

 

Haliyle bir memurun eşi ücret karşılığında bir yerde çalışmakta yada SGK’dan emekli aylığı, malullük aylığı gibi ödenekler almakta ise, bu halde memura aile yardımı ödenmesinin bahsi geçmez.

Memurun eşi şirket ortağı olmamalı

Aile yardımının ödenmesinde en önemli koşul eşin gelirinin bulunmaması ve herhangi bir işte ücret karşılı çalışıyor olmaması. Bununla beraber uygulamada “çalışmama” şartı bir hayli geniş yorumlanmış.

Örnek olarak, eşinizin limited şirket ortağı olması durumunda kendisinin bu ortaklıktan dolayı menfaat sağladığı ve 4/b kapsamında zorunlu sigortalılığı olduğu öngörülüyor. Bu nedenle de şirket ortaklığından ötürü mecburi sigortalı olan eşin menfaat karşılığı çalıştığı kabul edildiğinden, aile yardımı alınması söz konusu değil.

Yine örnek olarak, bir işyerinde kısa süreli de olsa memurun eşi çalışmakta ise aile yardımı sağlanması söz konusu değil. Haliyle eşin kısmi süreli çalışması durumunda aile yardımının kısmen ödenmesi şeklinde bir uygulama da mevzuatta bulunmamakta.

Aile yardımı ödemesi, genel olarak memurun beyanı üzerine ödenmekte ve aksi tespit edilenceye kadar da bu ödeme yapılmaya devam etmekte. Fakat burada memurların dikkatlice gözden gerçimesi gereken birkaç konu bulunmakta.
İlk olarak eğer eşiniz çalışmakta ise, SGK’dan aylık alıyorsa yada şirket ortaklığı bulunuyorsa ve bunları beyan etmeden aile yardımı alıp sonradan bu vaziyet tespit edilirse ödenen aile yardımı tutarları sizden geri alınır, hem de faizli tutarı ile.
Aynı biçimde, aile yardımı almaya devam ederken eşinizin durumunda bir değişiklik olursa ve çalışmaya yada aylık almaya başlarsa bu hali derhal çalıştığınız kuruma beyan etmeniz gerekmekte. Aksi halde maaşınıza aile yardımı eklenmeye devam eder ve tespit edildiğinde ödenen aile yardımı tutarları sizden geri alınır.

Bazı durumlarda memura çocuklar için aile yardımı ödeneği verilmemekte. Çocuklar için aile yardımı şu koşullar verilmemektedir :
1: Çocuk evlenirse
2:Çocuk 25 yaşını tamamlarsa (Fakat, 25 yaşını bitirmesine rağmen evlenmemiş kız çocukları ile çalışamayacak derecede malûllükleri sağlık raporuyla tespit edilenler için süresiz olarak ödeneğin verilmesine devam edilir.)
3: Çocuk kendi hesabına ticaret yaparsa yada menfeat karşılığı çalışırsa (Öğrenim yapmakta iken tatil devresinde çalışanlar hariç)
4: Çocuk burs alıyorsa yada Devlet tarafından okutuluyorsa

Bir önceki yazımız olan Taşeron İşçilere Kadro Kesinleşiyor başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Bir cevap yazın