Muhasebenin Temel Kavramları 3

Bir önceki yazımızda Muhasebenin temel kavramlarından bir kısmından bahsetmiştik. Onlar sosyal sorumluluk kavramı, kişilik kavramı, işletmenin sürekliliği kavramıdır. Bugün yazımıza devam edeceğimiz kavramlar ise tarafsızlık ve belgelendirme kavramı, tutarlılık kavramı, tam açıklama kavramı olacaktır.

7.Tarafsızlık ve belgelendirme kavramı: muhasebedeki kayıtların gerçeklerden sapmadan belgelendirilmesi ve muhasebe işlemlerinin tarafsız olarak yapılması gerektiğini ifade eder.

8.Tutarlılık kavramı; işletmenin her döneminde benzer olaylar ve işlemler karşısında uygulanan yöntemin değişmemesidir.

9. Tam Açıklama Kavramı; işletmenin kayıtlarının açık, anlaşılır, eksiksiz bir şekilde tutularak herhangi bir hataya yol açmayacak tarzda olmasıdır.

Muhasebenin temel kavramları muhasebeyi doğrudan ilgilendirir. Muhasebe işlemlerinde başarılı olmak isteyen muhasebecinin bu muhasebenin temel kavramlarını bilmesi gerekir. Muhasebe işlemleri ön muhasebe ve genel muhasebe olmak üzere ikiye ayrılır. Genel muhasebe ön muhasebeyi kapsar. Muhasebenin tam olarak öğrenilmesi için genel muhasebeyi öğrenmemiz gerekir. Genel muhasebe işlemleri genel muhasebe programı vasıtası ile yapılır. Muhasebecilerin muhasebe ihtiyaçlarını genel muhasebe programları karşılamaya çalışır. Fakat genel muhasebe programlarının tümü bu ihtiyaçları karşılamaya yetmez. Aymet Yazılım Şirketi’nin programı olan Aymet Genel Muhasebe programı genel muhasebe alanında etkili çözümler sunmaktadır. Ayrıca Aymet Genel Muhasebe programı ile online raporlama modülü birlikte kullanılarak internet olan her yerden ve her cihazdan online raporlar alınabilmektedir. Bunlara ek olarak Aymet Genel Muhasebe programı, E-Ticaret programı ile entegre çalışabilmektedir. Bu yönleriyle diğer genel muhasebe programlarından ayrılır. Aymet Yazılım’ın diğer muhasebe programları Aymet Kobi programı ve Aymet Ticari muhasebe programıdır. Aymet Yazılım ürün yelpazesini müşteri talepleri doğrultusunda genişleterek, genel muhasebe alanındaki yerini daha üst sıralara taşımaktadır.

Bir önceki yazımız olan Muhasebenin Temel Kavramları 2 başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Bir cevap yazın