Muhasebenin Temel Kavramları 4

Bir önceki yazımızın konusu Muhasebenin temel kavramlarından tarafsızlık ve belgelendirme kavramı, tutarlılık kavramı, tam açıklama kavramıydı. Bugünkü yazımızın konusu ihtiyatlılık kavramı, önemlilik kavramı, özün önceliği kavramı olacaktır.

10. İhtiyatlılık Kavramı; muhasebe işlemlerinde karşılaşılabilecek risklere karşı tedbirli ve temkinli olmayı ifade eder. Örnek olarak, gelir ve giderler tam olarak gerçekleşmeden kaydedilmemelidir. Ancak olası önemli giderler de dikkate alınmalıdır.

11. Önemlilik Kavramı; muhasebe işlemlerinin mali boyutu küçük de olsa büyük de olsa aynı derecede önem verilmesi gerektiğini ifade eder.

12. Özün Önceliği Kavramı; muhasebe işlemlerinde yapılan değerlendirmelerin biçim, değil öz esas alınarak yapılması gerektiğini ifade eder.

Muhasebede önemli bir yere sahip olan muhasebenin temel kavramlarını tamamlamış olduk. Muhasebenin temel kavramlarının muhasebe işlemleriyle de doğrudan ilgisi olduğu için muhasebecilerin bunları bilmesi gerekmektedir.

Muhasebe işlemleri ön muhasebe ve genel muhasebe olmak üzere ikiye ayrılır. Genel muhasebe konusu ve işlemleri itibariyle ön muhasebeyi kapsamaktadır. Genel muhasebe işlemleri genel muhasebe programlarıyla yapılır. Muhasebeciler muhasebe alanındaki ihtiyaçlarını genel muhasebe programlarıyla karşılarlar. Ancak her genel muhasebe programı muhasebeciler için yeterli özellikleri içermez. Genel Muhasebe seçimimizi dikkatli yapmalıyız. Aymet Yazılım Şirketi ön muhasebe ve genel muhasebe alanında ürünler geliştiren önemli şirketlerdendir. Aymet Yazılım’ın genel muhasebe alanına yönelik Aymet Genel Muhasebe programı bulunmaktadır. Aymet Genel Muhasebe programı yine Aymet’in üretmiş olduğu Online raporlama ve E-Ticaret programlarıyla entegre çalışma özellikleri yönünden diğer genel muhasebe programlarından ayrılır. Aymet Kobi programı ve Aymet Ticari Muhasebe programı Aymet Yazılım’ın diğer programlarındandır. Aymet Yazılım ürünlerini yenileyerek ve müşteri memnuniyetini sürekli en üst düzeyde tutarak, giderek daha da büyümektedir.

Bir önceki yazımız olan Muhasebenin Temel Kavramları 3 başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Bir cevap yazın