Muhtaç Çalıştırana Destek Geliyor

Esasen yoksul ve ihtiyaç sahiplerinin desteklenmesi ve ihtiyaçlarının karşılanması için projeler oluşturulması son derece önemli.

 

 

 

Fakat sosyal yardım ve desteklerle bu tür ihtiyaçların temin edilmesinin beraberinde, iş ve istihdam temin edilerek kendi geçimlerini yürütebilmeleri de son derece önemli.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı sayın Süleyman Soylu’nun muhtaçlara istihdam sağlamaya yönelik projesi ile bu mevzuda önemli bir yasal değişiklik gerçekleştiriyor.

Çalışma gücüne sahip olan muhtaç kişilere istihdam yolu torba yasayla açılacak. Hem işverene prim desteği temin edilecek hem de sosyal yardıma muhtaç kişiler düzenli gelir elde edecek.

Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışmayı Teşvik Fonu’ndan (SYDTF) sosyal yardım alanları istihdam eden özel sektör işverenlerine 1 yıl kadar sigorta prim teşviki verilecek. Bu sürede asgari ücret üzerinden hesaplanıyor olan işveren sigorta prim hissesi Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından karşılanacak.

Sosyal yardım alan vatandaşların İŞKUR’da kayıtlı işsiz olması ve ikamet ettiği hanede kişi başına düşen gelir miktarının 549.- TL ve altında olması gerekecek. Aynı zamanda işe başladığı tarihten önceki bir yıl içerisinde SYDTF’den nakdi düzenli sosyal yardımlardan asgari bir defa faydalanmış olması koşulu istenecek.

Emekli olup sosyal güvenlik destek primine tabi olarak çalışan kişiler ve yurtdışında çalışan kişilerden dolayı bu teşvikten faydalanamayacak.

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, sosyal yardım alan ve çalışabilecek durumdaki kişileri İŞKUR sistemine kaydedecek. Sisteme kaydedilen kişilere İŞKUR tarafından doğrudan iş teklifi yapılacak. Çalışma hayatına uyum sağlanmasına gerek olanlara ise İŞKUR tarafından aktif işgücü programları kapsamında eğitim verilebilecek.

İŞKUR tarafından teklif edilen işi üçüncü kez reddedenler ya da aktif işgücü programını kabul etmeyenlerin SYDTF den aldıkları sosyal yardımları 1 yıl süreyle kesilecek.

Teşvikten faydalanan özel sektör işverenlerinin kaçak sigortalı çalıştırdığı tespit edilirse 1 yıl teşvik yasağı yapılacak.

Torba yasada neler var?

TBMM’de görüşülen ve yakın bir zamanda yasalaşmasını beklediğimiz torba yasada bulunan en önemli düzenlemelerden biri çalışma hayatına rahatlık sağlayacak. Düzenlemeye göre yıllık izin sürelerinin en fazla 3 parça olmasına dair madde değişiyor. Daha önce bir bölümü on günden az olmamak üzere kullanılması gereken yıllık izinlerde yapılan düzenleme tüm çalışanlara kolaylık sağlayacak.

 

Bir önceki yazımız olan Vakıflarda Eğitim Desteği başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Bir cevap yazın