Sigortasız Çalıştırılan İşten Çıkarılırsa

Farklı primlerle emeklilik

Zerrin akbaş’ın sorusu babasının emekliliği ile ilgili: Babam 1961 doğumlu. 08.05.1979 yılında orman dairesinde sigorta girişi var. Bir çok işyerinde kısa sürelerle çalıştı. 4/a’lı prim gün sayısı 367 gün görünüyor. Aynı zamanda çiftçi Bağ-Kur’u var ve 2605  prim ödemiş. Şu anda sigortalı bir işte çalışıyor. Babam SSK’dan ne zaman emekli olur?
*Sayın Ateş, babanız toplamda 5000 gün prim öderse 4/a’lı (SSK’lı ) olarak emekli olur. Ancak SSK’dan emekli olabilmesi için son 3.5 yılın 4/a’lı olarak priminin ödenmesi gerekiyor. 5000 gün primin tamamlanması için babanız askerlik süresini borçlanabilir.

Aymet Yazılım Ve Muhasebe

İşçinin gece mesaisi

Antalya’da turizm işletmeciliği yapıyorum. İşçileri gece 7.5 saatten fazla çalıştırabileceğimiz konusunda duyum aldım. Bu doğru mu?  B.T.

*6645 sayılı Torba Kanun ile bu konuda düzenleme yapıldı. Turizm, özel güvenlik ve sağlık sektöründe çalışanlar gece döneminde 7.5 saatten fazla çalışabilecekler. Bunun için işçinin onayının alınması gerekiyor. Kanun henüz Resmi Gazete’de yayınlanmadı. Kanun yayınlandığı zaman bu uygulamayı başlatabilirsiniz.

Yönetici ol aidat ödeme

Bazı apartmanlar da ev sahipleri sorumluluk almak istememesi nedeniyle yönetici bulunamaz. Herkes ‘sen yönetici ol’ diye birbirlerine yönetici olmaları konusunda iknaya çalışırlar. Bazen apartmanlar yöneticisiz kalır. Apartmanlarda yönetici olmanın  bazı avantajları var. Bu avantajların bilinmesi halinde apartmanlarda yönetici olmak isteyenlerin sayısında artış olabilir. Bu avantajlardan biri de apartman aidatlarını yöneticinin hiç ödememesi veya daha  az ödemesi.

Bu yolda bir karar alınmamış ise, yönetici yönetim süresince kendisine düşen normal yönetim giderlerinin yarısına katılmaz. Örneğin bir apartmanda aylık aidat miktarı 200 lira ise yöneticinin ne kadar aidat ödeyeceği kat malikleri kurulu kararı tarafından veya yönetim planında belirlenmemişse kat maliki yönetici 100 lira aidat öder. Kat malikleri kurulu, kat maliki(ev sahibi) yöneticiden genel giderler için hiç aidat alınmayacağına da karar verebilir.

Bir önceki yazımız olan Tüm Detaylarıyla Huawei P8 ve P8max! başlıklı makalemizde Aymet, E-Ticaret ve genel muhasebe hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir cevap yazın