MEMUR MAAŞI 2016’DA NE OLACAK

Asgari ücret 1.000 Türk Lirası iken yeni yılda asgari ücret 1.300 Türk Lirasına yükselmesi durumunda çalışma hayatında fazla değişiklik olacak. Asgari ücret çalışma hayatı bakımından çok önemli bir parametre. Sadece asgari ücret ile çalışanlar değil, borçlanma yapacaklar, gündelikçi istihdam edenler, BAĞ-KUR’lular ve 65 yaş maaşından faydalananlar dahi yükselişten etkilenecek.

Asgari ücretin en düşük % 30 civarında yükselecek olması, borçlanma yaparak daha erken yaşta emekli olmak isteyen ya da prim gününü tamamlamak isteyip de borçlanmak isteyenlerin masrafı % 30 yükselecek.

 

Askerlik hizmeti sigortalı olarak işe giriş tarihinden önce yapılmışsa, borçlanılacak askerlik süresi kadar sigorta başlangıcı ileriye gidiyor. Bu halde emeklilik yaşı da sigortalı için düşmekte. Bu sebeple, özellikle sigorta başlangıcı ödemesinde yapılan askerlik sürelerinin bütünün borçlanmasında iyi bir hal var. Asgari ücret zam gelmesi ile beraberinde, örnek Suat beyin 6 ay askerlik borçlanması yapacak Suat Beyin asgari ücret üzerinden ay sonuna kadar ödeyeceği miktar 2444 Türk Lirası İken 2016 da Suat Beyin ödeyeceği rakam ise 3150 Türk Lirasına çıkacak.

 

28.12.2015 itibarıyla BAĞ-KUR’a ödenen en az prim tutarı 439,36 Türk Lirası. Bu tutar yeni yıldan itibaren 567 Türk Lirasına yükselecek. Böylelikle, esnafın prim yükü 100 Türk Lirasından fazla olacak. 1 ay içerisinde 10 günden az gündelikçi çalıştıran ev sahibi çalıştırdıkları gün üzerinden yatırdıkları prim de yeni yıldan itibaren yükselecek. Ödenen prim tutarı 28.12.2015 itibaren 80 kuruş. Bu 80 kuruş yeni yıldan itibaren 1 Türk Lirasına yükselecek. Asgari maşa zam gelmesi ile beraberinde etkileyeceği diğer bölüm ise de 65 yaş aylığı üzerindeki kişiler.

Bir önceki yazımız olan Yeni Yılda Kadar Borçlanmayana % 30 Zam başlıklı makalemizde aymet muhasebe programı, muhasebe programı ve serbest muhasebe programı hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir cevap yazın