Yeni Yılda Kadar Borçlanmayana % 30 Zam

Asgari maaşa gelecek olan zammı borçlanma yapacak olanlarında takip etmesi gerekiyor. Yeni yıldan itibaren doğum, yurt dışı ya da askerlik borçlanması yapacaklara %30 fazla para ödeyecekler.

 

1.300 lira oluyor
Yeni yılda asgari ücretin net olarak 1.300 Türk Lirasına gelmesi halinde brüt rakam konusunda da gerekli düzenlemeler yapılacaktır. Fakat yaklaşık % 31’lik yükselişin yansıyacağını göz önünde bulundurduğumuzda, borçlanma yapacak kişiler acele etmelerinde fayda var.


Doğumda 2.800 lira etkileyecek

Doğum borçlanması için bazı koşulların oluşması gerekmektedir. Öncellikle doğum sonrası çocuğunun hayatta olması gerekmektedir. Her doğum için en fazla 24 aylık sürenin borçlanması söz konusudur. Doğum sonrasında her bir doğum için yaklaşık 2 sene borçlanma yapma hakkı sunulmuştur. 22–12–2015 tarihi itibariyle günlük doğum borçlanması yapmak isteyen sigortalı bayan 13,58 Türk Lirası ödemek mecburiyetindedir. 24 aylık borçlanma olacak bayan sigortalının ödemesi gereken tutar 9 bin 777 Türk Lirası’dır. Böylelikle 24 ay borçlanma yapmak isteyen bayan sigortalı toplamda 12 bin 639 Türk Lirası ödemek mecburiyetindedir.
Askerlikte emeklilik tarihini öne çekebilir

Doğum borçlanmasında sadece prim ödeme gün sayısı artmaktadır. Askerlik borçlanması yapan kişi hem prim ödeme gün sayısını yükselmekte, hem de sigortalılık tarihini öne çekmektedir. Örnek verecek olursak 12 ay askerlik yapan bir kişi askerde kaldığı dönem içerisinde ilk defa sigortalı olduğu zamandan önce ise sigorta girişini borçlandığı zaman kadar öne çeker. Sigorta girişi olmayan kişi askere gitmiş ise kişi askerlik süresi kadar sigorta girişini geriye çekebilir.

 

15 ayda ne fark ediyor?

 

15 aylık askerliğini borçlanacak bir kişi 21–12–2015 tarihinden itibaren 6 bin 112 Türk Lirası ödemek durumundayken yeni yıldan sonra yeni borçlanacakların 01–01–2016 tarihi ve sonrasında yapılan bu tutar 7 bin 899 Türk Lirası’na yükselecek.

 

Gurbetçiler ellerini çabuk tutmalı 3201 sayılı kanunun alanında yurtdışında olan Türk Vatandaşları geçirdikleri belirli süreleri borçlanarak emekli olabilirler. Yurtdışı borçlanmasında uzun zaman borçlandığı için bu yükselişten en fazla yurt dışında yaşayan Türk Vatandaşları etkilenecekler. Türk vatandaşının emekli olabilmesi için 20 senelik borçlanama yapması gereken bir kişi 01–01–2016 tarihi itibarıyla 126 bin Türk Lirası ödeme durumunda kalacak. Yeni yıldan önce borçlanmanın yapılması durumunda bu rakam 97 bin 700 Türk Lirası ödemesi gerekmektedir.

Bir önceki yazımız olan EMEKLİYE MÜJDE! başlıklı makalemizde aymet muhaseb programı, muhasebe programı ve serbest muhasebe programı hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir cevap yazın