Sosyal Güvenlik Kurumunda Kayıt Dışı

Asgari ücret yeni yılda 1.300 Türk Lirası olacak. Bu durumu ile ilgili tartışmalar devam ediyor. Lakin asgari ücretin yükselmesinin şuan pek konuşulmayan ayriyeten önemli bir tesiride kayıt dışı işlemlerin artması.

 

Kayıt dışı sahısların Sosyal Güvenlik Kurumu’na bildirilmeden çalıştırılması. Ayrıca dolaylı kayıt dışı adı altında belirtilen, personelin SGK’na asıl ücretleri dâhilinde beyan edilmesi durumu mevcut. Kayıt içerisinde kayıt dışı olarak ifade edilen bu hâl en az doğrudan kayıt dışlık kadar mühim.

Kayıt dışında düşüş var

İki binli senelerin başında %60’lara yükselen kayıt dışı istihdam tahmini 2015 senesi ağustos ayından itibaren %35 oranına indirildi. Bu düşüşte istihdam özendirmeleri ve aktif denetiminin de büyük payı var.

 

Kayıt dışı istihdam mevzusunda toplumsal görüşün yükseltilmesine yönelik olarak yapılan çalışmalar ile bankaların ve devlet kuruluşların kimi işlemlerde kayıt dışı istihdamı denetleme haline gelmeleri de, bu düşüşte önemli bir rol oynadı. Diğer bir yönden çapraz denetleme ile Maliye bakanlığı ve Sosyal Güvenlik Kurumu denetim personellerin belirlemeleri her iki kurum tarafından değerlendirilmesi gibi kimi noktalarda da gelişmeler oluştu.

Deneticinin önemi

 

Kayıt dışı istihdam hususunda devletin mevzuya bakış açısı oldukça önemlidir. 2000 seneleri öncesinde bu konuya yaklaşım şu şekildeydi “ istihdam oluşsun, kayıt dışı oluşumu problem değil.” Fakat kayıt dışı istihdam hususunda yaklaşımının değişimi ile düzenli ve net bir anlayışla kayıt dışı istihdamın üzerine gidilince %15 ile %20’lere ulaşan düşüşlerin temelleri atılmıştır.

 

Kamunun yaklaşımın yanında kayıt dışı istihdama ait en mühim öğe Sosyal Güvenlik Kurumu denetimcileridir. Kayıt dışı istihdam hususunda denetimin önemi çok yüksek. Denetimler aktif olmazsa haksız rekabetin hızla ilerliyor. Böylelikle denetime uğrayan iş yeri “ ama yan taraftaki işyeri de kayıt dışı işçi çalıştırıyor. O iş yerine neden hiç gidilmedi” diye dile getirirse durumun içinden çıkamıyor.           

Bir önceki yazımız olan DOĞUM YAPAN SİGORTALI başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Bir cevap yazın