Vergi Usul Kanunu Tasarısı

316 maddede ve yedi geçici maddeden yapılan taslak, pek çok taraftan yürürlükteki kanunun aynı niteliğinde. Fakat ciddi değişiklikler de oldu. Başka kurumlarda görev yapan, ihbar ücreti, mali dinlenme gibi konular da kanuna iletilmiştir. Birtakım değişiklikler ise, üzerinde fazla tartışılacak nitelikte. Fakat önceden belirteyim, taslak da fazla uygun derlemeler olmasına karşılık öncelikle konuşabilecek derlemeleri ileteceğim ki, daha muvaffakiyetli bir taslağa bakılabilsin. Aksi taktirde taslağın bütünüyle kötü derleme olarak nitelemekte de muhtemel değil.          

Hukuk fakültelerinde öğrenilen suçsuzluk karinesi, Taslakta galiba tersine döndü tam tersi suçluluk belgesi oldu. Taslağın 3. Maddesinde bulunan açıklama, vergi kanunların dolatılmasın, olması gereken vergi yükümlülüğünün dış alanında kalması ya da vergi yükümlülüğün lehe etki doğuracak şekilde planlanması gibi yöntemlerle vergiyi direk olay ya da bu davranışlara asıl niteliğin saklanması ya da değiştirilmesine yönelik muamelenin vergi yükümlülüğüne etkisi ele alınmaz.

Tapu harcından ce Katma Değer Vergisi (KDV) den, hatta kurumlar vergisinden kaçmak için vergi planlaması yapmakla suçlanacak, vergi yükümlülüğü dış alanında kalmak için hareket etmekle rahatlıkla eleştirilebilecektir. Hem de bir şirket gemisini bölünme ile diğer şirkete ayni sermayeyi koysa bile ve sicile tescil ettirse dahi bu eleştiriden paçasını kurtaramayacak. Suat Bey, gayrimenkul satış vaadi sözleşmesi ile satış yaparsa, tapu harcını ödememek için suçlanabilecektir. Kazançla alakalı vergiler ve tapu harçları kendisinden istenebilecektir.

Üstelik davranışların hukuken geçerli olması, bir sicile tescil edilmesi resmi şekilde tabi olması da sonucu değiştirmeyecekler.

Bir önceki yazımız olan Asgari Ücret başlıklı makalemizde aymet muhaseb programı, aymet muhasebe programı ve muhasebe programı hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir cevap yazın