Aymet Yazılım Sektörel Çözümler – İletişim Kademeli İskonto İmkanı

Ticari işletmeler bazı dönemlerde satış hareketlerini artırmak amacıyla promosyon sistemini kullanabilirler. Kademeli İskonto yöntemi de işletmelerin satışlarında kullanmış oldukları günümüzde çok rastlanmakta ve yüzde hesabı ile çalışmakta olan bir iskonto veya indirim tipidir. Kademeli iskonto indiriminde satılan ürünün KDV hariç fiyatı ilk olarak belli bir yüzde oranı ile indirim yapılır. İşleminde devamında indirimden çıkan sonuç ilk indirim oranından daha düşük bir yüzde ile tekrar indirime tabi tutulur. Bu kademeli iskontonun üç aşamadan olduğunu düşünecek olursak.son çıkan indirimli tutarı da ikinci indirim yüzde oranından daha az bir yüzde oranı ile hesaplamak kademeli iskontonun sonucu olacaktır. Kısa bir örnek ile açıklayacak olduğumuzda bir iletişim firmasının promosyonda bir cep telefonu satışında şöyle bir yol takip edebiliriz. Firma 1000 TL tutarında cep telefonunda % 10 oranında bir indirime girmiştir ve bu indirimi hafta sonları ek bir indirim ile % 5 ve yine hafta sonu sabah ve öğle saatleri arasında ek üçüncü indirim ile % 1 uygular. Burada çıkacak sonuç hafta sonu ürünü alacağı müşteri için 846,45 TL olacaktır.

Firmaların satış aşaması ve faturalandırma bu işlemleri kullanması zaman almakla beraber yanlış sonuçlar doğurabilir. Ön muhasebe ve muhasebe programı kullanımı bu benzer işlemlerde firmaya büyük avantaj ve zaman kazandırmaktadır.

Aymet Yazılım Çözümleri tasarlamış olduğu ön muhasebe ve muhasebe programlarında Kademeli İskonto promosyon çalışmasına en küçük paketinden en kapsamlı program paketi dahil yer vermiştir. Aymet Kobi, Aymet Ticari Muhasebe, Aymet Genel Muhasebe, Aymet .NET ön muhasebe ve muhasebe programı kullanıcıları satış, irsaliye ve hatta sipariş aşamasında dahi kademeli iskonto özelliğini aktif edip kullanabilmektedir. Kademeli iskonto sütun sayısı konusunda oldukça esnek olan sipariş, irsaliye ve satış oluşturma formları Aymet teknik servis yetkilisinin ön muhasebe veya muhasebe yetkilisinin vereceği talimat ile parametrik olarak düzenlenebilmektedir. Yani firma belli dönemlerde kademeli iskonto sayısını iki sütuna, belli dönemlerde dört veya beş sütuna genişletebilmektedir.

Ön muhasebe veya muhasebe yetkilisinin kullanmış olduğu Aymet versiyonunda fatura, irsaliye ve sipariş yazdırma aşamasında da Kademeli iskonto’nun yüzde bilgileri yazdırılacak belgeye uygulanabilmektedir. Firma ön muhasebe veya muhasebe yetkililerinin baskısını yaptırmış olduğu fatura, irsaliye veya sipariş formlarının kademeli iskonto özelliğine dair tasarlama durumu, işlemin hem çalışma hem yazdırma konusunda başarılı sonuç elde etmesini sağlayacaktır.

Kullanıcı dostu Aymet yazılımları başlangıç aşamasında olan ön muhasebe yetkilileri tarafından bile kolay şekilde kullanılabilmektedir.

https://www.aymet.com.tr/haberigoster.aspx?p=139

 

Bir önceki yazımız olan Aymet Yazılım Sektörel Çözümler – İletişim Stok Kartlarının ve Ürün Resimlerinin Kullanılabilmesi başlıklı makalemizde çözümler, iletişim ve muhasebe hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir cevap yazın