Aymet Yazılım Sektörel Çözümler – İletişim Seri Numarası Takibi

Dünyada bazı sektörlerin satışını yapmış olduğu ürünlerin garanti, bakım vb.. gibi detaylarının takip edilmesi amacı ile satışa konu olan ürünün üretiminde tanımlanmış seri numaraları yer almaktadır. Ülkemizde de genel olarak elektronik ve beyaz eşya kapsamında ayrıca otomotiv sektöründe de seri numarası takibi konusu karşımıza çıkmaktadır. Seri numarası takibi satışı yapan firma tarafından kullanmış olduğu ön muhasebe veya muhasebe programının temel özelliklerine dayanarak takip edilebilmektedir.

İletişim sektörü de ülkemizde son zamanlarda cep telefonu ve akıllı telefon ürünlerinin satış ve takiplerinin yaygınlaşması ile seri numarası takibini kullanmış olduğu ön muhasebe ve muhasebe programlarına adapte etmiş ve yoğun bir biçimde işlemlerinde kullanmaya başlamıştır. İletişim sektörüne ait Aymet ön muhasebe ve muhasebe programlarının cep telefonu ve akıllı telefon satışlarına ait IMEI numarası takibine ilişkin detayları önceki yazılarımızda paylaşmıştık. İletişim sektörü için vazgeçilmez bir özellik olan IMEI numarası takibinin yanı sıra seri numarası takibi de firmanın yapmış olduğu satışlarda ayrı bir güvenlik unsuru oluşturmaktadır. Günümüzde illegal kişi ve firmaların IMEI kopyalama ve klonlama işlemlerine karşı seri numarası takibi iletişim sektörüne ait işletmeye satış ve sonrası garanti bakım gibi işlemlerinde ayrıca güvenlik sağlamaktadır.

Aymet Yazılım Çözümlerine ait tüm ön muhasebe ve muhasebe programlarında yer verilmiş seri numarası takibi özelliği IMEI numarası takibi ile eş değer işlemlerle çalışmaktadır. Aymet Kobi, Aymet Ticari Muhasebe, Aymet Genel Muhasebe ve Aymet .NET ön muhasebe ve muhasebe programlarında firma veri tabanına kaydedilen stok kartlarının Seri Numarası Takibi alanının işaretlenmesi ile devreye alınan bu özellik fatura ve irsaliye veya sipariş işlem formlarının herhangi birisinin çalıştırılması ile takip edilebilecektir. Firma ön muhasebe veya muhasebe programı yetkilisinin kullanmakta olduğu Aymet Ticari Muhasebe ön muhasebe programında açmış olduğu satış faturası formunda ürün satırlarının sağında bulunan Seri Numarası isimli sütundan giriş işlemleri başlatılabilir. Ön muhasebe yetkilisinin ürünün hizasına ait seri numarası sütunundan açacağı Seri Numara Listesi penceresi satırlarına gireceği öncelikli olarak IMEI numarası bir alt satıra tanımlayacağı aynı cihaza ait seri numarası ürünün satış sonrası takibinde ayrı bir güvenlik protokolü oluşturacaktır. Satışa ait girişleri yapan Aymet ön muhasebe programı yetkilisi fatura menüsünden açılan Fatura Seri Numarası Listesi Raporundan ürünün firmaya geri dönüşü gerçekleştiğinde ilgili ürünün hem seri numarasına hem IMEI numarasını tespit edip ürünle eşleşmeyi kontrol ederek ilgili işlem adımına güvenle geçebilecektir

https://www.aymet.com.tr/haberigoster.aspx?p=141

 

Bir önceki yazımız olan Aymet Yazılım Sektörel Çözümler – İletişim Barkod Üretme Yazdırma Okuma başlıklı makalemizde barkod üretme okuma yazdırma, çözümler ve iletişim hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir cevap yazın