Çalışan Emeklinin Maaşı

 Sosyal güvenlik destek priminin kaldırılması ile birlikte oluşan  fark, şubatta maaşlara da yansıyacak. Maaşı 1.100 TL olan bir  emekli vatandaşın maaşından 165 TL kesinti yapılmaktaydı. Bu  ay itibari ile prim tamamen kaldırıldıktan sonra aynı  vatandaşın cebine artık kesintisiz 1.100 TL geçecek.

Emekliler 2016’ya girerken, 100 TL eşit zam ve bununla beraber enflasyon farkı almışlardı. Memur emeklisine ise toplu sözleşme farkı yansıtılmıştı. Şubat ayından sonra ise emekli olduktan sonra çalışma hayatına 4/b’li olarak devam edenlerin maaşında artış olacak. TÜİK verilerine emekli olduktan sonra çalışmaya devam edenlerin oranı %30,8’lere ulaştı. Yani buna göre her üç kişiden en az biri emekli olduktan sonra da çalışmakta.

YÜZDE 10’LUK MAAŞ ARTIŞI OLACAK

Emekli olup sonrasında 4/b’ye tabi olarak çalışmaya devam eden vatandaşlardan kesilen sosyal güvenlik destek primi (SGDP) kaldırıldı. Bu durumdaki kişilerin maaşlarından yapılan kesinti şubat ayından itibaren kalkıyor. Yani çalışan emeklilerin maaşları otomatik olarak artıyor. Emekli olduktan sonra emlakçı dükkânı açan, kendi nam ve hesabına çalışmaya başlayan veya şirket ortağı olan emeklilerin maaşından yapılan kesinti, şubattan itibaren kaldırılacak ve bu durumdaki emeklilerin maaşı yüzde 10 artmış olacak.

SSK’LI ÇALIŞANDA DURUM FARKLI

Emekli olup devamında çalışma hayatına 4/a’lı olarak devam eden vatandaşların ödemiş oldukları sosyal güvenlik destek primi ödenmeye devam edilecek. Bu vatandaşlar adına herhangi bir değişiklik yapılmadı. Emekliliği hangi sınıftan olmuş olursa olsun, emekli olduktan sonra 4/b’li olarak çalışmaya devam edenler için SGDP kaldırıldı. Dolayısıyla 4/b’li olarak, yani eski adıyla Bağ – Kur’dan emekli olup emekli olduktan sonra 4/a’lı, eski adıyla SSK’lı olarak çalışmaya devam eden bir emekli adına yine SGDP ödenecek.

Aylığı kestirip çalışabilirler

Emekli olduktan sonra çalışma hayatına devam edenler, 5510 sayılı Kanuna göre ‘sigortalı sayılmayanlar’ sınıfındalar. Buna göre bu kişiler SGK’ya göre sigortalı sayılmadıkları için herhangi bir prim ödemek mecburiyetleri bulunmamaktadır. Bu durumda bu kişiler adına SGK’ya prim ödenmiyor demektedir. Çalışma sırasında karşılaştıkları riskler açısından koruma altında değiller. Fakat istekleri üzerine aylıklarından kesinti yaptırarak 4/b’li olarak çalışabilirler.

Bir önceki yazımız olan Güvenceli Esneklik başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Bir cevap yazın