Güvenceli Esneklik

İlk olarak ‘güvenceli esneklik’ sonrasında kıdem tazminatı fonu

Kıdem tazminatının fona çevrilmesi hakkında hazırlanmış bir taslak olmadığını vurgulan Çalışma Bakanı Süleyman Soylu, şubat-mart aylarında ilk gündem olarak ‘güvenceli esneklik’ konusunda çalışmalar olacağına dikkat çekti.

Çalışma hayatı bakımından 2016 yılının yoğun geçmesi zaten bekleniyordu. Hükumet programının büyük bir kısmı çalışma hayatı ile alakalıydı. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Süleyman Soylu gazeteciler ile birlikte verdiği kahvaltıda çalışma hayatı ajandasının çok daha kalabalık olduğunu belirtti. Çalışma hayatında şubat ve mart aylarındaki gündem ‘güvenceli esneklik’ olacak. Uzaktan çalışmaya dair çalışma modellerinin uygulamaya koyulması, kıdem tazminatının fona dönüştürülmesi gibi çalışmalar olacak.

Dosyanın Kapağı Açıldı

Soylu, kıdem tazminatı hakkında çalışma barışına hasar verecek bir adımın atılmayacağını ve konuyla alakalı olarak sadece ‘dosyanın kapağının açıldığını’ iletti. Haliyle, kamuoyunda yer verilen biçimde hazırlanmış bir taslağın bulunmadığını söyledi.

Bakan Soylu, kıdem tazminatının fona dönüştürülmesinin amacının bir gün dahi çalışması olan işçinin kıdem tazminatı hakkının kaybolmaması olduğunu altını çizerken, bu konuda sosyal taraflarla gerçekleştirilecek görüşmeler sonucunda çalışmaların yürütüleceğinin altını çizdi.

Yol haritası hazırlandı

Güvenceli esneklik,  çalışma hayatı boyunca güvencenin işçilerden, işlere kaydırılması ve esnek çalışma modellerine müteallik güvencenin korunması şeklinde özetlenebilir. Özellikle AB ülkelerinde uzunca bir süredir uygulanan eş politika bileşeni. Part – time, uzaktan, evden, tele yada hususi istihdam büroları yoluyla çalışan işçilerin sosyal güvencelerinin sağlanmasını ve hem de esnek çalışmanın özendirilmesini içeriyor. Çalışma Bakanlığı bu konuda yol haritasını belirlemiş durumda.

Turizmci Destek istiyor

Diğer yandan turizm sektörü de 2016 yılı için yöntem arayışlarına girdi. Sektörün beklentisi ise denkleştirme uygulamalarının süresinin uzaması. En geç 2 aylık süreyle uygulanabilen denkleştirme süresinin 4 aya çıkarılması yönünde beklenen artıyor.

“Home Office” gündemde

Evden ve tele çalışmaya bağlı hukuki düzenlemeler önümüzdeki günlerde Meclis Komisyonlarında tartışmaya açılacak. Evden ve tele çalışma zaman itibarıyla zaten uygulanan çalışma biçimlerine dair korumaların hayata geçirilmesi anlamında fazla önemli.

Özel İstdihtam Büroları Önemli

Güvenceli esneklikle ilgili hükümlerin en önemlisi ise özel istihdam bürolarına geçici işçi olarak çalışma hakkı tanınması. Bu düzenlemeyle özel istihdam bürolarına bağlı bir çalışan kitlesi oluşacak.

Bir önceki yazımız olan Prim Borcu Olan Sağlıktan Yararlanabilir mi? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Bir cevap yazın