Genel Muhasebe Programlarında Entegrasyon İşlemleri – 2

Önceki yazımızda genel muhasebe programlarında entegrasyon işlemlerinin nasıl yapıldığını anlatmış ve Aymet Genel Muhasebe programında bu işlemlerin tek tuşla yapılabildiğinden bahsetmiştik. Ayrıca eğer istersek standart muhasebe kodları dışında kodlarla da muhasebe entegrasyonunu yapabileceğimizi öğrenmiştik.

Bu yazımızda ise muhasebe entegrasyon işlemlerinden çek ve senet entegrasyonu işlemlerini standartların dışında nasıl yapılandırırız konusuna işleyeceğiz.

Aymet Genel Muhasebe programında çek ve senet muhasebe entegrasyon işlemlerini kendi istediğimiz kodlar veya alt kodlar ile yapabilmek için Muhasebe menüsündeki “Çek/Senet Entegrasyon Bilgi” komutunu seçeriz. Karşımıza çıkan pencereden Portföydeki Çekler Muhasebe Kodu ve Portföydeki Senetler Muhasebe Kodu seçim kutularına tıklayarak gelen hesap planı üzerinden istediğimiz kodları seçeriz. Eğer istediğimiz hesap kodları henüz tanımlı değilse (standart kodlar dışındakiler) istediğimiz ana hesabın üzerindeyken mouse’un sağ tuşuna basarak “Yeni Kayıt” seçeneği ile yeni hesap kodunu oluşturur ve seçerek bu pencereden çıkarız. Bundan sonra tek yapmamız gereken Aymet Genel Muhasebe programındaki Muhasebe menüsünden “Muhasebe Entegrasyon İşlemleri” komutunu çalıştırmak. Gerisini Aymet Genel Muhasebe programı yapacaktır, size de çayınızı yudumlamak kalır. İyi çalışmalar.

 

Bir önceki yazımız olan Genel Muhasebe Programlarında Entegrasyon İşlemleri -1 başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Bir cevap yazın