Genel Muhasebe Programlarında Entegrasyon İşlemleri – 3

Önceki iki yazımızda genel muhasebe programlarında entegrasyon işlemleri nasıl yapılır ve çek, senet entegrasyonu konularına değinmiştik. Bu yazımızda Aymet Genel Muhasebe programı üzerinde kendimize özel muhasebe kodları oluşturmak ve bu muhasebe kodlarını kullanarak farklı KDV oranları için muhasebe entegrasyonu yapma işlemlerini anlatacağız.

Aymet Genel Muhasebe programında standart dışında kendi isteğimize göre KDV muhasebe entegrasyon kodları tanımlamak için öncelikle Muhasebe menüsünden “KDV Entegrasyon Bilgileri” komutunu seçeriz. Karşımıza gelen pencerede Insert veya mouse’un sağ tuşunun altındaki “Yeni Kayıt” seçeneğini seçerek “Muhasebe KDV Entegrasyon” işlemi penceresini açarız. Bu pencerede şu bilgileri isteğimize uygun olarak doldururuz. Bunlar; Oran (KDV Oranı), Alış Muhasebe Kodu, Alış İade Muhasebe Kodu, Satış Muhasebe Kodu, Satış İade Muhasebe Kodu. Buradaki muhasebe kodlarını girerken eğer istediğimiz muhasebe kodları önceden tanımlı değilse, istediğimiz ana hesap üzerinde sağ tuşa basıp “Yeni Kayıt” seçeneğini seçerek yeni muhasebe kodları oluşturabiliriz. Bundan sonra tek yapmanız gereken Aymet Genel Muhasebe programındaki Muhasebe menüsünden “Muhasebe Entegrasyon İşlemleri” komutunu çalıştırmak.

Bir önceki yazımız olan Genel Muhasebe Programlarında Entegrasyon İşlemleri – 2 başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Bir cevap yazın