Genel Muhasebe Programlarında Entegrasyon İşlemleri – 4

Önceki yazılarımızda genel muhasebe programlarında entegrasyon işlemleri nasıl yapılır, çek, senet entegrasyonu ve KDV entegrasyonu konularına değinmiştik. Bu yazımızda Aymet Genel Muhasebe programı üzerinde bizim istediğimiz standartların dışındaki muhasebe kodlarını oluşturmak ve bu muhasebe kodlarını kullanarak istediğimiz stoklar için farklı muhasebe entegrasyonu yapmayı anlatacağız.

Aymet Genel Muhasebe programında standart dışında kendi isteğimize göre her bir stok için veya sadece istediğimiz stoklar için farklı muhasebe kodları tanımlamak gerektiğinde Aymet Genel Muhasebe programındaki Stok Kartları komutundan stok listesini açarız ve istediğimiz stok üzerinde iken Enter veya mouse’un sağ tuşu ile Değiştir komutunu seçeriz. Açılan pencereden “Muhasebe Bilgileri” başlığına (tabına) geçeriz. Burada bulunan Alış Muhasebe Kodu, Alış İskonto Muhasebe Kodu, Alış İade Muhasebe Kodu, Satış Muhasebe Kodu, Satış İade Muhasebe Kodu, Satış İskonto Muhasebe Kodu seçeneklerinden istediğimiz muhasebe kodlarını seçeriz. Eğer istediğimiz muhasebe kodları tanımlı değilse, istediğimiz ana hesap üzerinde sağ tuşa basıp “Yeni Kayıt” seçeneğini seçerek yeni muhasebe kodları oluşturabiliriz. Bu işlemi standart dışı muhasebe kodu tanımlamam istediğimiz tüm stoklar için tekrarlayarak tüm stoklar için gerekli tanımları yaparız. Bundan sonra tek yapmamız gereken muhasebe entegrasyon işlemini çalıştırmak. Burada bir şeyi tekrar hatırlatmakta fayda görüyoruz. Aslında Aymet Genel Muhasebe programı ile stoklar üzerinde hiçbir işlem yapmadan doğrudan muhasebe entegrasyonunu çalıştırabilir ve standartlara uygun muhasebe fişlerinin otomatik olarak üretilmesini sağlayabiliriz. Yukarıda anlattığımız işlemler ise kendine özgü muhasebe kodları oluşturmak isteyen kişi ve kurumlar için Aymet Yazılım tarafından üretilmiş kolaylıklardır. İyi günler.

 

Bir önceki yazımız olan Genel Muhasebe Programlarında Entegrasyon İşlemleri – 3 başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Bir cevap yazın