Genel Muhasebe Programlarında Entegrasyon İşlemleri – 5

Önceki yazılarımızda Aymet Genel muhasebe programında entegrasyon işlemleri nasıl yapılır, çek, senet entegrasyonu , KDV entegrasyonu, stoklara özel muhasebe kodları ile muhasebe entegrasyonu konularına değinmiştik. Bu yazımızda Aymet Genel Muhasebe programı üzerinde standartların dışında, istediğimize göre muhasebe kodlarını oluşturmak ve bu muhasebe kodlarını kullanarak istediğimiz cariler için farklı muhasebe entegrasyonu yapmak.

Aymet Genel Muhasebe programında genel kabul görmüş standartlar dışında kendi isteğimize göre her bir cari için veya sadece istediğimiz cariler için farklı muhasebe kodları tanımlanabilir. Bu durumda Aymet Genel Muhasebe programındaki Cari Kartları komutundan cari listesini açar ve istediğimiz cari üzerinde iken Enter veya mouse’un sağ tuşu ile Değiştir komutunu seçeriz. Açılan pencereden “Muhasebe Kodu” bölümünden istenilen muhasebe kodu seçilir. Eğer istenilen muhasebe kodu önceden tanımlanmamışsa, istediğimiz ana hesap üzerinde sağ tuşa basıp “Yeni Kayıt” seçeneğini seçerek yeni muhasebe kodu oluşturabiliriz. Bu işlemi standart dışı muhasebe kodu tanımlamak istediğimiz tüm cariler için tekrarlayarak tüm cariler için gerekli tanımları yaparız. Bundan sonra muhasebe entegrasyon işlemini çalıştırabilirsiniz. Aslında Aymet Genel Muhasebe programı ile cariler üzerinde hiçbir işlem yapmadan doğrudan muhasebe entegrasyonunu çalıştırabilir ve standartlara uygun muhasebe fişlerinin otomatik olarak oluşturulmasını sağlayabilirsiniz. Ancak yukarıda anlattığımız işlemler kendinize özgü muhasebe kodları oluşturmak isteyenler için Aymet Yazılım tarafından hazırlanmış kolay uygulamalardır. Yeniden görüşmek dileğiyle, iyi günler.

 

Bir önceki yazımız olan Genel Muhasebe Programlarında Entegrasyon İşlemleri – 4 başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Bir cevap yazın