Genel Muhasebe ve Serbest Muhasebeci ve Mali Müşavirler

Genel muhasebe alanındaki gelişmeler aslında muhasebe alanındaki gelişmelerle paralel gitmektedir. Çünkü genel muhasebe içerisinde muhasebe işlemlerini barındırdığı için hem ticari hayatı hem de resmi muhasebe kayıtlarını takip etmesi gerekmektedir.

Genel muhasebe kayıtlarını genellikle bu konunun uzmanı olan ve adlarına kısaca muhasebeci veya mali müşavir dediğimiz muhasebe konusunda eğitimli kişiler tarafından takip edilir. Muhasebe meslek örgütünün de üst birliği TÜRMOB’dur. Serbest muhasebeci ve mali müşavirler ile yeminli mali müşavirler genellikle TÜRMOB çatısı altında meslek örgütü faaliyetlerini yürütürler.

Serbest muhasebeci ve mali müşavirler ile yeminli mali müşavirler mesleki faaliyetlerini yürütürken günümüz koşullarında mutlaka bir muhasebe programı kullanmalıdırlar. Ancak kullanacakları muhasebe programı yapacakları işleme göre farklılık gösterebilir. Özellikle şirketlerin hem ticari hem de resmi kayıtlarını tutmak için kaliteli, hesaplı ve kolay kullanılabilir bir genel muhasebe programına ihtiyaç duyarlar. Bu konuda en hesaplı, kaliteli ve kolay kullanışlı programların başında Aymet Genel Muhasebe programı gelmektedir. Aymet Yazılım’ın geliştirmiş olduğu bu program hem pratik kullanımı, hem hızlı muhasebe entegrasyon özellikleri hem de ticari işlemler için çok çeşitli ve koly özellikler barındırması sayesinde tercih edilen bir ürün haline gelmiştir. Aymet Yazılım, gerek genel muhasebe gerekse genel muhasebe alanında çeşitli ürünler geliştirmiş ve sürekli olarak bu ürünlere yenilerini eklemeye devam etmektedir.

Bir önceki yazımız olan Genel Muhasebe Programlarında Olması Gerekenler başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Bir cevap yazın