Genel Muhasebenin Muhasebedeki Yeri

Muhasebe üç bölümde incelenebilir. Bunlar; Genel Muhasebe, Yönetim Muhasebesi ve Maliyet Muhasebesidir.

Genel muhasebe, kuruluşların para ile ilgili işlemlerinin ve bu işlemlere dayalı üretilen sonuçların belgelerle takip edildiği bir sistemi tarif eder. Bu sistem tarih sırası gözetilerek hazırlanır. Genel muhasebe işlemleri belirli bir düzen ile takip etmeyi, işlemlerin unutulmamasını, yapılan işlemler hakkında istenildiğinde bilgi alınabilmesini ve işletmenin mali durumunu öğrenebilmesini sağlar.

Maliyet muhasebesi; işletmedeki ürünlerin maliyet ve satış fiyatının belirlenmesini içeren muhasebe dalıdır. Ayrıca, işletme giderlerinin denetimi, fiyat incelemelerini de maliyet muhasebesi içerisindedir. Maliyet muhasebesinin görevleri arasında, üretimlerin maliyetlerini belirlemek, işletmenin giderlerini kontrol etmek ve işletmede alınacak kararların planlanması vardır.

Yönetim muhasebesi, işletmede alınan kararlarda, yöneticilerin ihtiyaç duydukları bilgi ve raporları düzenleyen, yorumlayan, denetim olanağı sağlayan muhasebe dalıdır. Sağladıkları bilgilerle şirketin karar mekanizmasında işletmecilerin işini kolaylaştırırlar.

Aymet Yazılım Şirketi’ nin genel muhasebe alanında geliştirmiş olduğu program Aymet Genel Muhasebe Programıdır. Aymet Genel Muhasebe programı içerisinde ön muhasebe programlarında bulunan modüllerin hepsi bulunmaktadır. Bu modüllere ilave olarak genel muhasebe programlarında bulunması gereken muhasebe entegrasyonu, mizan, bilanço, gelir tablosu, yevmiye defteri gibi birçok özellikte Aymet Genel Muhasebe programında bulunmaktadır. Aymet muhasebe programları şubeler ve depolar arası online bağlantı yapabilir. Döviz bazında hesap tutma ve raporlama, barkod üretme, yazdırma, okutma gibi özelliklere sahip olan Aymet Genel Muhasebe programı işletmeler tarafından çokça tercih edilmektedir. Aymet Genel Muhasebe programını tercih edilmesinin sebeplerinden biri de el terminali ile entegrasyon imkanıdır. Aymet Yazılım’ın genel muhasebe programından başka diğer ürünleri de şunlardır; Aymet Kobi programı, Aymet Ticari Muhasebe programıdır. Aymet Yazılım şirketi genel muhasebe alanında sunmuş olduğu çözümleri teknolojik gelişmeler doğrultusunda yenilemektedir.

Bir önceki yazımız olan Muhasebenin Temel Kavramları 4 başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Bir cevap yazın