Gıda Sektöründe Genel Muhasebe Programının Önemi

Gıda sektöründe amaç tarımsal ham maddeyi işleyip yüksek kalitede, sağlıklı gıda ve içecek ürünleri haline getirmektir. Sektörün alt başlıkları; Et ve Et Ürünleri, Süt ve Süt Ürünleri, Un ve Unlu Ürünler, Meyve ve Sebze Ürünleri, Katı ve Sıvı Yağlar, Şeker ve Şekerli Ürünler, Alkolsüz İçecekler, Alkollü İçecekler, Fermente Ürünler, Hazır Tüketilen Gıdalar ve Bebek Mamaları olarak özetlenebilir. Sektör hızlı gelişim göstermektedir. Büyük ölçekli işletmeler gıda sektöründeki gelişmeye paralel olarak büyürken küçük ölçekli üreticiler de gelişmelere ayak uydurup, varlıklarını sürdürmeye çalışmaktadırlar.

Ürünlerin üreticiden tüketiciye ulaşma süreci hammadde temini, ambalajlama, stok takip, dağıtım ve satım aşamalarından oluşur. Hammadde temini çiftçiler, ambalajlama sanayiciler, stok takip tedarikçiler, dağıtım nakliyeciler, satım perakendeciler tarafından gerçekleştirilmektedir ve böylelikle üreticiyle başlayan gıda satım zinciri tüketici de tamamlanmış olur.

Stok takip işi sadece tedarikçilere düşmez. Muhasebecilerden yardım alabilirler. Muhasebeciler de bu işlem için bilgisayarlı muhasebe yani genel muhasebe programlarını kullanırlar. Muhasebecilere de genel muhasebe konusunda bilgisayar yazılımcıları yardımcı olur. Aymet Yazılım Şirketi de bunlardan birisidir. Geliştirmiş olduğu Aymet Genel Muhasebe programı ile birçok sektörün ihtiyacını karşıladığı gibi gıda sektörüne de cevap verir niteliklere sahiptir. Aymet Yazılım’ın üretmiş olduğu ürünler, ülkemizin başkenti Ankara’nın en büyük gıda toptancıları merkezi olan GİMAT’ta birçok firma tarafından tercih edilmektedir. Aymet Genel Muhasebe programı, genel muhasebeye ek olarak gıda sektörü için özelleşmiş modüller de içermektedir. Aymet Yazılım Çözümleri 14 yıl içerisinde kazandığı genel muhasebe, ticari muhasebe ve ön muhasebe programlarını kullanan kullanıcı sayısı ise hizmet kalitesinin bir göstergesidir. Ayrıca sadece genel muhasebe alanında değil diğer alanlarda hizmet sağlamaktadır. Aymet Yazılım’ın ürünlerinden bir kısmı; Aymet KOBİ, Aymet Ticari Muhasebe programı, Aymet E-Ticaret Paketi, Aymet Hızlı Satış ve Perakende.

Bir önceki yazımız olan Genel Muhasebenin Muhasebedeki Yeri başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Bir cevap yazın