Çalışan emeklilerin maaş kesintisi kaldırıldı

ciftci_1
Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde kabul edilen torba yasa ile çalışan emeklilerin maşından kesilen %10’luk düzenleme yürürlükten kaldırıldı. Emekli olduktan sonra çalışan emekliler için de bundan sonra ki maaşlarında %10’luk bir zam alacak.

Türkiye Esnaf ve Sanatkârları Konfederasyonu Genel Başkanı Sayın Bandevi Palandöken açıkladığı bilgiye göre “ Emekli olduktan sonra çalışan esnaflara kesilen Sosyal Güvenlik Destek Primi ilk önce % 10 ‘a düşürülmüştü. TBMM Plan Bütçe Komisyonunda yapılan görüşmelerde tamamen kaldırılması kabul edildi.

Tasarı yasalaştığında emekli olup da esnaflık görevi yapan emeklilerin aylık maaşlarında %10 daha fazla yükseliş olacak” bilgisini dile getirdi.
Vergilendirme alanında en önemli değişiklikler yapıldığını belirten palandöken,” Gençler arasında işsizlik yüksek iken yatırıma yöneltilerek işini kurmasının teşvik edilmesini son derece önemsiyorum
Yeni iş kurmuş geçlere 3 yıl vergi muafiyetinin yanında ayrıca gençlere 50 bin liraya kadar karşılıksız destek ve 100 bin liraya kadar faizsiz kredi verilecek. Genç fidanlık büyüyecek, kendi işini kuracak, istihdam yaratacak.
Şimdi vergi kaybı gibi gözükse de uzun vadede ülkemiz kazanacak. Belki ileride içlerinden biri dünya çapında marka olacak” değerlendirmesinde bulundu. BAĞ-KUR primlerindeki artışın esnafa “ağır geldiğini” belirten Palandöken, şunları kaydetti: “Sosyal Güvenlik primlerinde en fazla artış esnaf ve sanatkarın BAĞ-KUR primindeki artış oldu.

Ödemede zorlanan esnaf ve sanatkârlarımıza gelen yük net 128 Türk Lirası olmuştur. Esnaf için BAĞ-KUR primlerimiz fakat yeniden değerlendirme oranı olan yüzde 5,58 oranında yükseltilirse makul bir artış olur ya da bize de 100 Türk Lirası destek verilmelidir.

Emekli olup da çalışan esnaflardan kesilen sosyal güvenlik destek primi ilk önce % 10’a düşürülmüştü. Türkiye Plan Bütçe Komisyonunda yapılan görüşmelerde hepsinin kaldırılması kabul edildi. Tasarı yasalaştığında emekli olup da esnaflık yapan emeklilerin maaşlarında yüzde 10 daha artış olacak.

Bir önceki yazımız olan Vergi Usul Kanunu Tasarısı başlıklı makalemizde aymet muhasebe programı, muhasebe programı ve serbest muhasebe programı hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir cevap yazın