EMEKLİYE MÜJDE!

Yeni yılda asgari ücrete zam gelmesinin ardından da emeklinin cebine 100 Türk lirası zam olacak. BAĞ-KUR ve SSK emekliliklerine net 100 Türk Lirası zammı kesinleşti. Devletten emekli olan memurlarda enflasyon farkı ve sözleşme zammı alabilecekler.

Düşük fiyatlı konut ve SGK destek primini vermemeye yönelik yeni düzenlemeler de günümüze geçtiğinde, emeklilik maaşlarının yükselmesi söz konusu olacaktır.


Kim ne kadar zam alacak?
 

BAĞ-KUR ve Sosyal Sigortalar Kurumu emekliliklerine olacak 100 Türk Lirası zam konusunda verilen kararı Meclis komisyonu onayladı. 01.01.2016 tarihinden itibaren Sosyal Sigortalar Kurumu ve BAĞ-KUR dan emekli alanlara verilecek 100 Türk Lirası zammı kesinleşti. Böylece olacak zam durumunda örnek verecek olursak ise Ocak ayından önce Suat beyin aldığı maaş 1.000 Türk Lirası iken yeni yıldan Temmuz ayına kadar alabileceği maaş ise 1.100 Türk lirası olacaktır. Temmuz ayında enflasyon farkı bu rakam üzerinden hesaplanarak maaşa zamn olarak eklenecektir.

 


Enflasyon farkı netleşmedi

BAĞ-KUR ve Sosyal Sigortalılar Kurumu emeklilerine aralık ayında oluşan enflasyon oranında zam olacak. Bu ayda enflasyon rakamı belirlendiğinde aralık ayı enflasyon yüzdesinin belirleneceği için bu yüzdenin doğrultusunda emeklilerin maaşlarında zam olacak. Enflasyon farkın maaşlara etkisi ile emekli maaşından kesinti uygulanmaması içi çalışılıcak. Ayrıca asgari ücrete zam gelmesinin ardından da enflasyonda olumsuz yönde bir etki yapması söz konusu. Böylece bu yükselişten emeklilerin etkilenmesi için 100 Türk Lirası zammı oldukça önemli.

Memur emeklisi alacak mı?
 

Bu zamdan memur emeklileri 2016 yılının ilk ayında toplu sözleşme alanında yaklaşık %7’lik zammından yararlanabilecek. Böylece 2015 senesinin enflasyon oranında bir fark söz konusu olur ise maaşa yansıtılması söz konusu olacaktır. Devlet memurlarında emekli olmayı bekleyenler içinde şunu belirtebiliriz, dilekçelerini bu zamandan sonra verseler bile yeni yılın ilk ayında verilecek zamdan yararlanabilecekler.

Destek primi kaldırılacak
Emeklik maşından yararlanırken çalışmaya devam edenleri yakından ilgilendiren bir diğer bilgi ise sosyal güvenlik destek priminin kaldırılması. Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun açıklamış olduğu eylem planında bulunan emekli olduktan sonra BAĞ-KUR alanında çalışmaya devam etmekte olan kişi ve ya kişilerin maaşlarına yaklaşık % 11 civarında yapılan sosyal güvenlik destek primi kesintisinin kaldırılacağı yer almıştır.

Bir önceki yazımız olan Memurların Aylık Ve Taban Aylığı başlıklı makalemizde aymet muhasebe programı, muhasebe programı ve serbest muhasebe programı hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir cevap yazın