Bütçe İhalesi İyi Durumda

 Bu haftanın gündemindeki önemli olaylardan bir tanesi de Antalya’da  gerçekleşen G20 zirvesiydi. Dünyanın önde gelen ülke devlet yada hükümet  başkanlarından oluşan zirvenin içerik ve organizasyon bakımından Türkiye’nin  uluslararası kapsamdaki…

 

 

 

Bu haftanın gündemindeki önemli olaylardan bir tanesi de Antalya’da gerçekleşen G20 zirvesiydi. Dünyanın önde gelen ülke devlet yada hükümet başkanlarından oluşan zirvenin içerik ve organizasyon bakımından Türkiye’nin uluslararası kapsamdaki prestijini de sağlamlaştırmak konusunda önemli bir nitelik taşımıştır.

Ekim ayı bütçe gerçekleşmeleri hafta başından açıklanmıştı. Ayrıca salı günü Türkiye Büyük Millet Meclisinde yeni dönem milletvekillerinin yemin töreni düzenlendi. Ardından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan hükümet kurma görevini Başbakan Ahmet Davutoğlu’na devretti. Yeni hükümet ile birlikte çok önemli yapılacak listesi de geldi.

İfade Edilen Bütçe Performansı

4.5G ihalesi ilk taksit tutarı ve ihale miktarına yönelik KDV tahsilatının da içinde bulunması sebebi ile aylık çapta geçtiğimi yılın aynı ayı ile karşılaştırma yapıldığında önemli bir yükseliş olduğu gözlemlenebilir. Bu olay gelen bir seferlik gelir hariç bütçe başarımının vaziyetini sorgulama sebebi oluşturmuştur. Genel olarak bütçe performansı bu durumun dışında iyi bir haldedir.

Gelir kalemleri arasındaki ve özellikle ekim ayında ki ithal KDV’de önemli bir yükseliş olduğunu bunun geçen hafta açıklanan ve pozitif yönde ilerleyen 9 aylık cari açığa yönelik gelişmelerin onuncu ayda biraz artışa meyil edebileceğine karşın ihtimalleri göz önünde bulundurmak gerekmektedir.

Ekim ayında içerisinde toplanan KDV mevcudunda 4.5G ihalesinin geliri çıkarıldığında aylık çapta geçtiğimiz yılın ekim ayına oranla %70lik bir artış gözlemlenmektedir. 10 aylık olarak hesaplandığında ise %22.8’lik bir yükseliş olduğunu görüyoruz.

ÖTV gelirlerinde ki artışın ise stabil olarak devam ettiğini görmek mümkün. Haliyle vergi gelirleri sayesinde bütçe performansının olumlu bir yol izlediği gözlemlenmektedir.

Durumu özetlemek gerekirse son 10 ay içerisinde iki seçim dönemi atlatılmasına rağmen bütçe için uygulanan disiplin ve başarının etkileri devam ediyor. Yeni bir döneme başlandığında da bütçe performansı bakımından iyi bir yükseliş yakalamış ve bu yükselişi devam ettirmekteyiz.

Bir önceki yazımız olan Dernek ve Vakıflar Vergi Mükellefi midir? başlıklı makalemizde aymet muhasebe programı, muhasebe programı ve resmi muhasebe programı hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir cevap yazın