Aymet Yazılım Sektörel Çözümler – Kimya Barkod ve El Terminaliyle Adet Paket Koli ve Diğer Birimler Bazında Alım Satım Yapabilme

Günümüzde bir çok ticari işletme ürünlerini alım ve satım aşamalarında birim farklığı durumu ile çalışma yapmaktadır. Firma tarafından ürünün daha ucuz mal edilmesi açısından ton bazında alınıp kilogram bazında veya benzer biçimle metre bazında alınıp santimetre bazında satışlar yapılabilmektedir. Firmaların bu aşamada ürüne ait alım ve satım oranları ve dönüştürme işlemleri miktarlarda tam sayı içermeyebilir. Firma ön muhasebe veya muhasebe yetkilisi bu durumda hesap makinesi ile uzun uğraşlar sonucunda hesap yapmakta ve oluşturacağı fatura formunu düzenlemek zorundadır. Firmaların bahsetmiş olduğumuz değişken birimlerde alış ve satış işlemlerini yapması ve bu işlemlerin sonucunda sonuç raporlarının alınması için nitelikli bir ön muhasebe veya muhasebe programı tercihi yapmış olması gerekir. Aksi taktirde takip ve raporlama durumunda başarı oranı düşmekte ve zaman kaybı artmaktadır.

Okumaya devam et

Aymet Yazılım Sektörel Çözümler – İletişim Seri Numarası Takibi

Dünyada bazı sektörlerin satışını yapmış olduğu ürünlerin garanti, bakım vb.. gibi detaylarının takip edilmesi amacı ile satışa konu olan ürünün üretiminde tanımlanmış seri numaraları yer almaktadır. Ülkemizde de genel olarak elektronik ve beyaz eşya kapsamında ayrıca otomotiv sektöründe de seri numarası takibi konusu karşımıza çıkmaktadır. Seri numarası takibi satışı yapan firma tarafından kullanmış olduğu ön muhasebe veya muhasebe programının temel özelliklerine dayanarak takip edilebilmektedir.

Okumaya devam et

Aymet Yazılım Sektörel Çözümler – İletişim Barkod Üretme Yazdırma Okuma

Ticari işletmeler satış ve ürün takibi aşamalarında barkodlu sistemler kullanmaktadır. Barkod sistemi, alım ve satım yapılan ürünlerin ambalajları üzerinde bulunan hepimizin tanıdığı çizgiler ile numaralanmış baskılı veya etiketli eklentilerin ön muhasebe veya muhasebe programlarına tanımlanmasına ve tanım sonucu takibini farklı yöntemlerle yapan bir çalışma şeklidir. Bu yöntem ile işletmeler ön muhasebe ve muhasebe programlarında ürünü listelerinde aramak yerine barkod okuyucu cihazlar veya el terminalleri ile baskıyı veya etiketi okutarak oluşturacakları sipariş, irsaliye ya da fatura gibi formlara hızlı bir şekilde fiyat ve farklı özellikleri ile çağırabilmektedir.

Okumaya devam et

Aymet Yazılım Sektörel Çözümler – İletişim Kademeli İskonto İmkanı

Ticari işletmeler bazı dönemlerde satış hareketlerini artırmak amacıyla promosyon sistemini kullanabilirler. Kademeli İskonto yöntemi de işletmelerin satışlarında kullanmış oldukları günümüzde çok rastlanmakta ve yüzde hesabı ile çalışmakta olan bir iskonto veya indirim tipidir. Kademeli iskonto indiriminde satılan ürünün KDV hariç fiyatı ilk olarak belli bir yüzde oranı ile indirim yapılır. İşleminde devamında indirimden çıkan sonuç ilk indirim oranından daha düşük bir yüzde ile tekrar indirime tabi tutulur. Bu kademeli iskontonun üç aşamadan olduğunu düşünecek olursak.son çıkan indirimli tutarı da ikinci indirim yüzde oranından daha az bir yüzde oranı ile hesaplamak kademeli iskontonun sonucu olacaktır. Kısa bir örnek ile açıklayacak olduğumuzda bir iletişim firmasının promosyonda bir cep telefonu satışında şöyle bir yol takip edebiliriz. Firma 1000 TL tutarında cep telefonunda % 10 oranında bir indirime girmiştir ve bu indirimi hafta sonları ek bir indirim ile % 5 ve yine hafta sonu sabah ve öğle saatleri arasında ek üçüncü indirim ile % 1 uygular. Burada çıkacak sonuç hafta sonu ürünü alacağı müşteri için 846,45 TL olacaktır.

Firmaların satış aşaması ve faturalandırma bu işlemleri kullanması zaman almakla beraber yanlış sonuçlar doğurabilir. Ön muhasebe ve muhasebe programı kullanımı bu benzer işlemlerde firmaya büyük avantaj ve zaman kazandırmaktadır.

Aymet Yazılım Çözümleri tasarlamış olduğu ön muhasebe ve muhasebe programlarında Kademeli İskonto promosyon çalışmasına en küçük paketinden en kapsamlı program paketi dahil yer vermiştir. Aymet Kobi, Aymet Ticari Muhasebe, Aymet Genel Muhasebe, Aymet .NET ön muhasebe ve muhasebe programı kullanıcıları satış, irsaliye ve hatta sipariş aşamasında dahi kademeli iskonto özelliğini aktif edip kullanabilmektedir. Kademeli iskonto sütun sayısı konusunda oldukça esnek olan sipariş, irsaliye ve satış oluşturma formları Aymet teknik servis yetkilisinin ön muhasebe veya muhasebe yetkilisinin vereceği talimat ile parametrik olarak düzenlenebilmektedir. Yani firma belli dönemlerde kademeli iskonto sayısını iki sütuna, belli dönemlerde dört veya beş sütuna genişletebilmektedir.

Okumaya devam et

Aymet Yazılım Sektörel Çözümler – İletişim Stok Kartlarının ve Ürün Resimlerinin Kullanılabilmesi

İnternet günümüzde birçok firmanın satış ve tanıtım aşamasında kullanmış olduğu büyük bir teknolojik alandır. Kurumsal bir kimliğe kavuşmuş firmalar internette ürünlerinin tanıtımını detaylı bir şekilde yaparak satışta fazla bir efor sarf etmeden tahsilata direk dönüştürerek yapabilmektedir. Firmaların kurumsallığına uygun web tasarımları veya e-ticaret siteleri ile yaptıkları bu çalışmalar günden güne yaygınlaşmaya başlamıştır.

Okumaya devam et

Aymet Yazılım Sektörel Çözümler – İletişim Taksitli Satış

Günümüzde ticari işletmeler satış potansiyelini artırmak ve gelir düzeyini yükseltmek, aynı zamanda aylık giderlerini tamamlamak için farklı satış metotları uygulayabilmektedir. Bu metotların bir çeşidini de taksitli satış olarak tanımlayabiliriz. Taksitli satış metodunda firma müşterisinin satın almış olduğu ürünler karşılığında ortaya çıkan genel toplam tutarının bir kısmını peşin alarak kalan kısmını takip eden ay dönümleri itibariyle belirli bir ücret dönüşüyle tahsil etmesidir. Örnek verecek olduğumuzda iletişim sektöründe çalışan gsm firmasının taksitli 3000 TL tutarında bir akıllı telefon satışında müşterisinden 1000 TL peşin, takip eden aylardan peşinatın verildiği günden 30 gün geçmesi kaydıyla her ay dönümünde 500 TL. tahsilat ile 4 ay ile genel toplam tutarının tahsil edilmesidir.. Bazı işletmeler bu aşamada taksitli satışlarda vade farkı uygulamakta ve bu sayede ürüne ekstradan kâr marjı tanımlayabilmektedirler.

Okumaya devam et

Aymet Yazılım Sektörel Çözümler – İletişim ÖTV Girişi

Ülkemizde bazı zaruri kullanım dışında tanımlanmış ürünler için Maliye Bakanlığı tarafından Özel Tüketim Vergisi kısaca ÖTV alınmaktadır. Otomobil, akıllı telefon, bazı içecek ve yiyecek maddeleri ya da sanayi ürünleri alım ve satımında ÖTV ödenmektedir. ÖTV oranı Maliye Bakanlığı tarafından ürün bazında belli dönemlerde değişikliğe uğrayabilmektedir. Firmalar ÖTV’li ürünlerin satışında ÖTV oranı ve bu orana ait tutarı satış faturalarında göstermek ve düzenlemekle yükümlüdürler.

Okumaya devam et

Aymet Yazılım Sektörel Çözümler – İletişim IMEI Numarası Takibi

Ülkemizde iletişim sektörü mobil telefon ve gsm teknolojisinin de gelişmesi ile son yıllarda büyük önem kazanmıştır. Özellikle akıllı telefonların piyasaya girişi ile sektör daha da hareketlenmiş ve rekabet konusunda bir çok marka birbiri ile yarışır hale gelmiştir. İletişim sektöründe en önemli unsur iletişimi sağlayacak cihazlardır. Bunlar cep telefonu ve akıllı telefonlar olarak hizmetimize sunulur. Birçok marka ve modelin farklı kalitelerde farklı ürünlerini tercih etmekteyiz. Bu cihazların dünya çapında kaçakçılık, dolandırıcılık ve sahtecilik konuları üzerine takibi IMEI numaraları ile yapılmaktadır.Ülkemizde de Bilgi Teknolojileri Kurumu (BTK) tarafından IMEI takibi yapılmakta ve suç unsurlarının önüne geçilmektedir. Her bir cihaza üretici tarafından kullanıcının değiştiremeyeceği IMEI kodu tanımlanarak satışa sunulmakta ve son kullanıcı GSM operatörü aracılığı ile satın almış olduğu cihazı Bilgi Teknolojileri Kurumu veri tabanına kısa sürede kaydetmektedir. Bu kayıt sonucunda ilgili cihazın çalınmaya ve dolandırıcılığa veya adli takibe dayalı tüm izlenimleri gerekli kurum ve kuruluşlar tarafından yapılmakta ve güvenli bir platform oluşturulmaktadır.

Okumaya devam et